Nebudeme sa sporiť o tom, že svadba bez poriadnej obrúčky nestojí za veľa. Nejde o to, kde sa berieme, ani či je to po dlhoročnej známosti alebo krátkom, no intenzívnom vzplanutí, vymeniť si svadobnú obrúčku na znak sľubu večnej lásky a vernosti, po tom túži asi každý ženích a nevesta.

Mnohí z nás však pri výbere vhodných svadobných obrúčok zvažujú hneď niekoľko faktorov: Ich cenu, vzhľad, odtieň zlata, z ktorého budú zhotovené, ako aj to, či budú s drahokamom alebo bez. Čo by ste zvolili Vy?

Obrúčky s kameňom

Dnes je už celkom bežné, že mnohé obrúčky, dokonca aj zásnubné prstene zdobí zirkón či briliant. Lenže medzi týmito, zdanlivo totožnými kameňmi je značný rozdiel, a to nielen v cene. Ako to však laik rozpozná? Čo robiť a na koho sa obrátiť, ak si nie sme istí, či kupujeme hodnotný prsteň s briliantom alebo len jeho lacnejší variant so zirkónom? A čo vlastne voliť, briliant alebo zirkón?

Briliant verzus zirkón na šperkoch

Na prvý pohľad skutočne nerozoznáte, či ide o šperky s briliantom alebo sa jedná o zirkón. Po istom čase, a najmä pravidelnom nosení však už rozdiely spozorujeme, a to aj voľným okom. Vo všeobecnosti platí, že obrúčky so zirkónom po nejakej dobe nosenia, zhruba po dvoch rokoch, strácajú lesk, nakoľko ide o syntetický materiál.

Briliant však zub času nezmení, práve naopak, jeho hodnota rokmi ešte rastie. Keďže je to najtvrdší nerast, navždy si zachová svoj lesk aj cenu.

Za kvalitu sa pravdaže platí, preto je Vám prvou nápovedou, o aký druh kameňa sa jedná, cena prstienka. Pri výbere briliantu preto rátajte s tým, že bude vyššia. Alternatívou môže byť voľba menšieho briliantu, ktorý je dostupnejší.

Pri kúpe obrúčok totiž dvojnásobne platí staré známe: Na kvalite nešetrite. Roky nosenia obrúčky Vám dajú za pravdu, keďže briliant dodá Vašim prsteňom nezameniteľnú hodnotu, lesk aj trvácnosť. A to je devíza, ktorá sa rozhodne počíta.