Stavebné stroje  CAT: nové generácie strojov a ich inovácie
Stavebné stroje  CAT: nové generácie strojov a ich inovácie

Možno sa to nezdá, ale stroje Caterpillar sú tu s nami už 117 rokov. Z prvých viac či menej smelých pokusov o traktory a poľnohospodárske stroje sa firma prepracovala na svetového lídra v oblasti stavebníctva, ťažby, dopravy a priemyslu. Prečítajte si o vývoji strojov CAT a ich inováciách za posledné roky.

Nové generácie stavebných strojov

Spoločným menovateľom pre   novej generácie, ktoré značka predstavila v r. 2021, je zvyšovanie výkonu pri súčasnom znižovaní emisií a nákladov na prevádzku. Výsledkom sú vylepšené motory šetrnejšie k životnému prostrediu a zjednodušená údržba v podobe predĺžených servisných intervalov či centralizovaných mazacích bodov.

Novinkou v kolesových rýpadlách je tiež výkonnejšia hydraulika a možnosť pripojiť najrôznejšie príslušenstvo. Jednoúčelový kolesový   sa tak stane univerzálnym pomocníkom nielen na výkopové, ale tiež na búracie či zemné práce všeobecne.

Platí to aj pre novú generáciu šmykom riadených nakladačov. K nej môžete teraz pripojiť najrôznejšie prídavné zariadenia a z nakladača tak urobiť minirýpadlo, malý dozér či malý grejder. Stroj pripojenie príslušenstva automaticky identifikuje a prispôsobí mu ovládacie prvky.

Inžinieri CAT nezabúdajú ani na komfort obsluhy. Kabíny nových generácií strojov sú preto ľahšie prístupné, dvere sú väčšie a z okien je lepší výhľad, čo prispieva aj k vyššej bezpečnosti. Novinkami v niektorých modeloch je integrácia ovládacích prvkov priamo do sedadla (prvky sa teda natáčajú spolu s ním) či ovládanie vybraných funkcií pomocou dotykového displeja. Nové generácie stavebných strojov bude mať čoskoro v ponuke aj  .

Aj stavebné stroje môžu byť inteligentné

Umelá inteligencia postupne preniká aj do segmentu stavebných strojov. Dôkazom je aj technológia CAT Grade, dostupná pre rýpadlá, dozéry či grejdre. Pomocou množstva senzorov dokáže stroj presne riadiť polohu pracovného nástroja (napr. lyžice), aby dosiahol obsluhou želaný výsledok. Vďaka tomu môže byť práca až o 50 % produktívnejšia. Podobné systémy sú aj súčasťou iných typov strojov, napr. systém pre inteligentné valcovanie CAT Compaction Control v tandemových valcoch.

Obrovskou inováciou za posledné roky je tiež systém vzdialeného monitoringu strojov CAT Product Link™. Zbiera množstvo dát, ktoré následne posiela do lokálnej alebo tzv. cloudovej aplikácie cez mobilnú sieť, WiFi alebo satelitné pripojenie. Enormné množstvo nazbieraných dát môžete využiť na optimalizáciu práce, ale aj na sledovanie strojov v reálnom čase a predchádzanie porúch. CAT Product Link™ využíva čoraz viac prevádzkovateľov strojov, keďže im umožňuje znižovať náklady na pohonné hmoty, údržbu a ľudské zdroje o desiatky percent.

Vrcholom je CAT Minestar™, ide o súbor systémov pre operácie týkajúce sa povrchovej ťažby. Systém Cat® MineStar™ Command umožňuje ovládanie strojov na diaľku a dokonca ich autonómnu prevádzku. Ovládané môžu byť dumpre, dozéry, grejdre či vŕtacie súpravy. V povrchový baniach dokáže tento systém zvýšiť produktivitu až o 30 %. V prevádzke je 7 rokov, pričom autonómne stroje CAT najazdili do mája 2021 spolu 110 mil. km a prepravili 3 miliardy ton materiálu na troch kontinentoch.

Udržateľná budúcnosť

Priamy dopad na znižovanie emisií má technológia Dynamic Gas Blending. Tá zabezpečuje miešanie nafty a zemného alebo iného plynu (až 70%) na pohon spaľovacieho motora. Výsledkom sú nízke náklady na prevádzku, nižšie emisie skleníkových plynov, nižšia spotreba paliva, no zároveň stabilný chod, vysoká účinnosť a spoľahlivosť, akú poznáte z naftových motorov. Prínos tejto technológie ocenila aj americká agentúra pre životné prostredie EPA, ktorá udelila motoru Cat® 3512E Tier 4 s touto technológiou ocenenie Clean Air Excellence Award.

 

Že to Caterpillar myslí s udržateľnosťou vážne, dokazuje aj najnovšia spolupráca s kanadskou ťažobnou spoločnosťou NMG. Cieľom tohto ambiciózneho projektu je, aby sa grafitová baňa v Matawinie stala do r. 2028 bezemisnou. Zabezpečiť to má flotila elektrických ťažobných a podporných strojov CAT s nulovými emisiami, poháňaná „zelenou“ el. energiou vyrábanou v neďalekej vodnej elektrárni.