Čas myslieť na to, ako sa v zime zdravo zahrejete – vyberte si vlastnú saunu
Čas myslieť na to, ako sa v zime zdravo zahrejete – vyberte si vlastnú saunu

Sauny na mieru vyhovujú požiadavkám a očakávaniam zákazníkov. Prinášajú so sebou príležitosť relaxovať so získaním viacerých zdravotných benefitov.

Sledujete s patričnou dávkou nostalgie, ako sa dni pomaly skracujú, no napriek tomu by ste radi prežili pochmúrne, chladné jesenné a zimné obdobie naplno? Vezmite si papier a pero a spíšte si, ako si ich čo najviac spríjemniť. Venujte sa svojim blízkym, pustite sa do čítania či učenia sa cudzieho jazyka, nájdite si záľubu, ktorá vás bude vnútorne napĺňať. Nezabudnite ani na činnosti, ktoré zahrejú – športujte, urobte si z pitia čaju rituál, zababušte sa do huňatej deky alebo sa zamilujte do saunovania.

Saunovanie a jeho benefity

Sauna na mieru v pohodlí domova nie je dnes ničím výnimočným z dôvodu, že saunovanie má množstvo fyzických i psychických benefitov.

Pobyt v saune je obľúbený, napríklad kvôli tomu, že zmierňuje bolesť pohybového aparátu, znižuje úroveň stresu, zlepšuje zdravie kardiovaskulárneho systému, podobne ako vírivka. Môže byť užitočné pri kožných problémoch (psoriáza) a zmierňuje niektoré symptómy astmy. Pravidelný pobyt v saune sa spája aj so znížením rizika Alzheimerovej choroby. Navyše zahriatie v saune a následné prudké ochladenie je výborný spôsob, ako posilniť obranyschopnosť organizmu.

V prípade, že máte vážnejšie zdravotné problémy, je nevyhnutné saunovanie konzultovať so svojím lekárom. Takisto treba mať na pamäti jedno z najdôležitejších pravidiel saunovania – saunujte sa iba dovtedy, kým vám je to príjemné, teda počúvajte svoje telo.

Sauny na mieru. Ktorá je tá správna?

Túžite mať saunu k dispozícii kedykoľvek sa vám zachce a čerpať benefity, ktoré so sebou prináša pravidelné saunovanie? Sauny na mieru splnia požiadavky a očakávania aj tých najnáročnejších. Preto je nevyhnutná konzultácia výrobcu či predajcu so zákazníkom. Od nej sa odvíja ponuka konkrétnej sauny vo vhodnej veľkosti, v požadovanom materiáli a dizajne, s primeraným počtom miest a príslušenstva.

Sauna nemusí byť iba jednoúčelová, ale môže sa jednať o kombináciu, napríklad fínskej sauny so saunou na princípe infračerveného žiarenia, s doplnením soľnej terapie.

Neviete, aký typ sauny na mieru zvoliť? Pozrite sa, aké máte možnosti.

Fínska sauna

Sauny nie sú novodobým výmyslom, pretože história saunovania siaha do obdobia stredoveku. Sauna predstavovala miesto, kde sa ľudia stretávali a diskutovali na rôzne témy. Vtedajšie sauny sa vyhrievali dymom z piecok dovtedy, kým nebola v miestnosti na saunovanie správna teplota. Boli to predchodcovia dnešných moderných a kvalitných fínskych sáun.

Dnešné fínske sauny na mieru premieňajú sálanie saunovej pece na horúci vzduch, ktorý má teplotu 60 – 120 stupňov Celzia. Pri fínskej saune je dôležité polievať kamene vodou kvôli tomu, aby došlo k zvýšeniu vlhkosti vzduchu.

Infrasauna

Infrasauny sú vybavené infrapanelmi, ktoré ohrievajú predmety v saune. Fungujú na podobnom princípe ako Slnko, ktoré zohrieva Zem svojimi lúčmi.

Infrasauny vyhovujú ľuďom obľubujúcim nižšie teploty, pretože teplota v tomto type sauny je 30 – 50 stupňov Celzia. Ich výhodou je aj nižšia spotreba energie a v neposlednom rade benefity, ktoré so sebou prináša infračervené svetlo, ako napríklad zníženie rizika vzniku rakoviny, podpora vylučovania toxínov či spaľovanie tukov.

Parná sauna

Parná sauna sa často nazýva parným alebo tureckým kúpeľom. Predstavuje skvelý spôsob, ako si oddýchnuť po náročnom dni a podporiť svoje zdravie, predchádzať úzkosti, depresii, zlepšiť stav pokožky a podporiť zdravie kardiovaskulárneho systému.