Kto by nepoznal najznámejší a najpoužívanejší liek na svete nazývaný aspirín? Pravdepodobne je súčasťou každej domácej lekárničky, pretože pomáha prekonať rôzne bolesti a zdravotné ťažkosti. Aj tento liek je ale chemickým výrobkom zaťažujúcim organizmus a preto je dobré rozmýšľať nad jeho náhradou. Aké sú možnosti?

Aspirín alias kyselina acetylsalicylová

Aspirín je známy aj pod druhým odborným názvom a to kyselina acetylsalicylová. Ide o protizápalový liek, ktorý ľudom pomáha pri horúčkach a bolestiach. Jeho účinok spočíva v tom, že blokuje cyklooxygenázu, čo je enzým, podieľajúci sa na tvorbe zápalu v ľudskom tele. Nejde o nového medicínskeho pomocníka, ale ľudia ho využívajú už stáročia. Doktori ho nepredpisujú len pri chrípke a prechladnutí, ale aj ako preventívny liek proti srdcovému infarktu. Aj keď je veľmi obľúbený a používaný po celom svete, ide o chemický liek, ktorý môže mať vedľajšie účinky na ľudské telo. Tie sa prejavujú napríklad podráždením žalúdka alebo krvácaním a ľudia, ktorí takéto komplikácie pri jeho užívaní pociťujú, by mali vyskúšať prírodnú verziu lieku. Možností je viacero.

Bylinky ako liek

Veľmi obľúbenou náhradou je vŕbová kôra, ktorá sa už dlhé stáročia používa ako liek na chrípku, dnu, reumu a horúčku. Základom kôry s priaznivými účinkami je kyselina salicylová a salicín, ktoré sú prírodnými rastlinnými chemikáliami a v porovnaní s aspirínom nemajú žiadne nežiaduce účinky. Ak sa pozrieme na salicin cena tak zistíme, že je to veľmi drahá a vzácna látka, ktorá sa dá získať nielen z vŕby, ale je možné ju aj zakúpiť priamo z internetového obchodu alchimica.

Druhou bylinkou nahrádzajúcou aspirín je breza, ktorá zas obsahuje betulín a kyselinu betulínovú. Ide o veľmi silné protizápalové látky, ktoré v rámci medicíny v minulosti tiež zohrali svoju rolu. Ak trpíte zápalmi, reumatizmom, artrídou alebo dnou, brezové listy vám vedia váš stav výrazne zlepšiť.

Ďalším tipom, ako nahradiť tento liek je tavoľník obsahujúci analgetické a protizápalové vlastnosti. Bylinka sa využíva pri liečení horúčky, bolestí hlavy a tak isto reumatizmu. Má takmer úplne totožné zloženie ako aspirín, no nespôsobuje krvácanie do žalúdka. V internetovom obchode alchimica môžete zakúpiť nielen spomínaný salicil, ale aj iné chemikálie, ako napríklad levamisol.