Záhradný nábytok, ktorý znesie dážď i slnko? Stavte na umelý ratan

Záhradný nábytok je dôležitou súčasťou každej exteriérovej zóny. Bez ohľadu na to, či máte veľkú záhradu, terasu alebo mini balkón, kvalitný nábytok oživí prostredie a vytvorí miesto na oddych, stretávanie sa s priateľmi či dopraje vám relax po náročnom dni. Pri jeho výbere musíte spozornieť.

Pri výbere nábytku sa neriaďte iba pohodlnosťou a estetikou. Umelý ratan môžeme z celej škály materiálov považovať za najlepší. Prečo?

5 dôvodov, prečo staviť na umelý ratan

1. Odolnosť voči poveternostným podmienkam

Umelý ratan je vyrobený z polyetylénových vlákien, ktoré sú mimoriadne odolné voči slnečnému žiareniu, dažďu a iným poveternostným vplyvom. Na rozdiel od prírodného ratanu, nesplesnivie, nezhnije a nestráca farbu pod vplyvom vlhkosti či UV žiarenia.

Umelý ratan si udržuje svoj vzhľad a kvalitu aj pri neustálom kontakte s vodou – chlórovanou, slanou, dažďovou a tiež počas horúčav.

2. Takmer žiadna údržba

Jednou z najväčších výhod umelého ratanu je jeho minimálna potreba údržby. Na rozdiel od prírodných materiálov, ktoré vyžadujú pravidelné nátery a starostlivosť, umelý ratan stačí občas opláchnuť vodou a pretrieť mäkkou handričkou.

Jeho povrch je hladký a nemá póry, do ktorých by sa mohla zachytávať nečistota a časom by stratil na pôvodnej farbe.

3. Pestrosť dizajnov

Umelý ratan sa vyrába vo viacerých farbách a vzoroch, takže si môžete vybrať presne také balkónové či terasové sedenie, ktoré sa hodí k vášmu záhradnému dizajnu.

Či už preferujete moderný minimalizmus, rustikálny štýl alebo sofistikovanú eleganciu, vždy nájdete vhodný kúsok nábytku. Napríklad aj závesné kreslo z umelého ratanu, ktoré bude ladiť s celkovou atmosférou vášho exteriéru.

Výplety z tohto materiálu sa delia do troch základných kategórií – plochý,, polookrúhly a plne okrúhly výplet. Špičkoví výrobcovia zväčša využívajú práve všetky druhy výpletu alebo ich kombinácie.

4. Komfortné sedenie

Umelý ratan je často kombinovaný s pohodlnými vankúšmi a podsedákmi, čo zabezpečuje príjemné a pohodlné sedenie. Jeho hladký povrch navyše minimalizuje riziko odierania oblečenia. Pomerne malá hmotnosť terasového sedenia z umelého ratanu zabezpečuje jeho ľahkú manipuláciu.

5. Ekologický aspekt

Výroba umelého ratanu môže byť šetrnejšia k životnému prostrediu, pretože nevyžaduje ťažbu prírodných zdrojov, ako je prírodný ratan alebo drevo. Tým, že je dlhodobo odolný voči počasiu, je aj jeho životnosť dlhšia. Znamená to, že vám vydrží „celú večnosť” a po nejakom čase nemusíte hľadať nové sedenie.

Umelý ratan je výbornou voľbou sedenie na balkón i terasu. Odoláva nástrahám počasia a zároveň prispieva k atraktívnemu vonkajšiemu dizajnu. Jeho odolnosť voči slnku a dažďu, nízka údržba, pohodlné sedenie a ekologický prístup robia z umelého ratanu skutočne výhodnú voľbu pre každého, kto si chce vychutnávať krásne chvíle v exteriéri.