Jednou z najdôležitejších funkcií obvodovej steny vášho domu je nielen bezpečnosť a statika, ale taktiež ochrana proti klimatickým podmienkam. Nezáleží na tom či je leto alebo zima, keďže zateplenie oceníte v každom ročnom období! Kvalitné a odborné zateplenie fasády vám v letných dňoch poskytne príjemný chládok a naopak, v zime vám bude teplo i počas tých najchladnejších dní. Kedy sa rozhodnúť pre zateplenie polystyrénom a zateplenie nobasilom?

Dva obľúbené typy zateplenia

Polystyrén predstavuje najobľúbenejší a najrozšírenejší tepelný izolant, po ktorom siaha stále veľa ľudí. Má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, je ľahký, stabilný a do určitej miery i odolný voči mechanickému dráždeniu. Je hygienický a pomerne zdravotne nezávadný. Nobasil predstavuje zatepľovací systém z minerálnej vlny, ktorého výhody spočívajú predovšetkým v požiarnej odolnosti, vysokej tepelnej a zvukovej izolácií, ale i výbornej kvality vzduchu v interiéri. To sú v skratke výhody týchto dvoch zatepľovacích systémov, no rozhodnúť sa pred ten „vyvolený“ nemusí byť vždy jednoduché. Treba dodať, že väčšina ľudí pri zateplení rieši i výmenu starých okien za nové, a to buď plastové alebo hliníkové. Je dôležité si uvedomiť, že výmenu okien je potrebné spraviť ešte pred samotným zateplením! Je ťažké povedať, ktorý typ zateplenia je lepšie využiť, keďže všetko závisí nie až tak od okien a dverí, ale predovšetkým od vlhkosti muriva vášho domu. Polystyrén je cenovo prijateľnejšia možnosť, no ak máte s vlhkosťou muriva problém, je lepšie siahnuť po finančne vyššej investícií – nobasil.

Ak sa pýtate, s akými materiálmi kombinovať polystyrén a nobasil, odpoveď je jasná. Polystyrén sa doporučuje využiť skôr pri zateplení základov stavieb, v žiadnom prípade nie do vnútorných priestorov! Ide predsa o výrobok z ropy, ktorý môže vypúšťať organické zlúčeniny! Nobasil, resp. minerálna vlna, je vhodná do vnútra miestností, keďže dokáže udržať tú správnu vlhkosť. Minerálnu vlnu je vhodné využiť pre všetky stavebné konštrukcie, technické zariadenia či rozvody. Nevyužíva sa však v prípade niektorých plochých striech, ba ani v konštrukciách pod terénom. Je však veľmi zložité určiť, ktorý typ zateplenia bude pre vás a váš dom ten najideálnejší, keďže s týmto si poradí len skúsený projektant.

Autorské právo: solerf / 123RF Reklamní fotografie