S blížiacim sa obdobím mrazov a snehovej pokrývky sa vodiči ocitajú v dileme, aké pneumatiky vybrať na zimu. Ku kúpe zimných pneumatík treba pristupovať ako k jednej z najdôležitejších investícii týkajúcich sa vozidla, keďže ide o druhú najvýznamnejšiu zložku prevencie dopravných nehôd – hneď po zodpovednom vodičovi. V ponuke je množstvo značiek a ešte väčšie množstvo modelov, čo ľuďom, ktorí nemajú čas na študovanie charakteristík konkrétnych typov, celkom komplikuje výber. Preto sa aj každoročne zostavujú rebríčky zimných pneumatík, ktoré zohľadňujú faktory ako stabilita a správanie sa za rôznych podmienok, hlučnosť alebo vplyv na spotrebu paliva. Každá z hodnotených kategórii nesie určitý podiel na konečnej známke a po sčítaní bodov vznikne rebríček najlepších a samozrejme aj najhorších pneumatík.

Jednou z organizácii, ktoré každoročne hodnotia okrem iného aj pneumatiky, je nemecký ADAC. Ten pre sezónu 2014 otestoval zimné pneumatiky v jednom z najčastejšie používaných rozmerov – 195/65 R15. Zohľadňovali sa nasledovné faktory: správanie na suchom a mokrom podklade, správanie na snehu a ľade, hluk, spotreba paliva a opotrebovanie. Testy zimných pneumatík 2014 určili za víťaza Continental ContiWinterContact TS850, nasledoval model Bridgestone Blizzak – LM 001 a na treťom mieste sa umiestnili Dunlop SP Winter Sport 4D. Posledný z ADAC-om odporúčaných modelov je Semperit Speed-Grip 2. Výherca získal najvyššie známky v kategóriách správanie za sucha, na snehu a na ľade, ako aj za úsporu paliva a opotrebovanie. Bridgestoneov model získal najvyššie hodnotenie v kategórii správanie na mokrom povrchu a ukázal sa aj ako najtichší spomedzi prvej trojice.

Do zóny vyhovujúcich sa dostali Uniroyal MS plus 77, Yokohama W.drive V905, Michelin Alpin 5, Hankook Winter i*cept RS (W442) a Pirelli Snowcontrol Serie 3 (Winter 190), ktoré oproti prvý štyrom modelom mierne zaostávajú v jednej alebo viacerých kategóriách. Ako dostačujúci bol hodnotený model Matador MP92 Sibir Snow. Zvyšné dva modely zimných pneumatík získali nedostatočné hodnotenie a ADAC ich neodporúča používať. Ide o Infinity Winter Hero INF 049, ktoré sa prepadli v kategóriách jazdy na suchej a mokrej vozovke a vyznačujú sa vysokým hlukom. Druhým modelom je Achilles Winter 101, ktorý v takmer všetkých hodnotených kategóriách získal nedostatočné známky. Zabúdať netreba ani na oceľové disky, prípadne iný (možno i luxusnejší) variant. Pri ich výbere treba zohľadniť parametre v technickom preukaze, vkus i cenu.

Z uvedeného vyplýva, že k výberu zimných pneumatík pred blížiacou sa zimou netreba pristupovať ľahostajne a je potrebné dobre zvážiť, na ktorú kategóriu sa zamerať. Výber nosiacej charakteristiky je potom už osobnou záležitosťou, pričom niektorí uprednostnia tichšie pneumatiky, iní zase bez kompromisnú stabilitu počas zhoršených podmienok. A aká bude Vaša voľba?

Zdroj: adac.de, internet

Foto: pneumatiky.sk