Mnohí ľudia sa nad takouto otázkou pri vyhľadávaní právnej služby nezamýšľajú a radi sa uspokoja s prvým advokátom, ktorého meno objavia.  Svoje služby ponúka na internete nejedna advokátska kancelária v Bratislave. Taktiež môžete nájsť mnoho advokátov v novinách. Pri výbere sa treba mať na pozore a je vhodné preskúmať svoje možnosti prv ako si vyberieme prvého advokáta, na ktorého narazíme.

Prvým a najdôležitejším kritériom dobrého advokáta je jeho meno na zozname advokátov Slovenskej advokátskej komory. Iba takýto advokáti môžu poberať peniaze za poskytovanie právnych služieb. V novinách, ale aj na internete, existuje mnoho právnikov, ktorí nelegálne ponúkajú svoje služby.

Skúsený advokát by mal mať okrem titulu z vysokej školy, úspešne zložené advokátske skúšky a minimálne 5 ročnú prax. Také sú podmienky pre vstup do Slovenskej advokátskej komory. Samozrejme, netreba sa riadiť iba podľa mena v zozname. Kvalitní advokáti už majú svoje renomé, preto je vhodné sa pýtať okolia, či náhodou nepoznajú dobrého advokáta. Pomocou môžu byť v tomto prípade aj fóra na internete (napríklad porada.sk, modrykonik.sk a pod.). Skúsenosti právnika reprezentujú aj roky v praxi, preto je vhodné prihliadať aj na tento faktor a neuspokojiť sa s minimom 5 rokov.

legate

Peniaze hrajú v dnešnej nemalú úlohu a veľa ľudí má strach z finančných požiadaviek advokátov. Netreba mať však obavy, prvotná konzultácia je často bezplatná, respektíve za určitý, nie príliš vysoký poplatok. Na základe tejto konzultácie je potom možné dohodnúť aj hodnotu právnej služby poskytovanú advokátom. Slovenská advokátska komora taktiež kontroluje odmeňovanie advokátov a nemusíte sa teda obávať neprimeraných cien za vykonané služby.

Osobný kontakt je dôležitý. Pri prvotnom stretnutí a konzultácii vášho prípadu si všímajte chovanie advokáta. Sledujte aj jeho reakcie, otázky a záujem o váš problém. Reč tela ale aj pracovné prostredie, či umiestnenie kancelárie sú tiež dôležité faktory, ktoré hovoria o kvalite a prístupe daného advokáta.

Ak ste po úvodnom stretnutí spokojní a začnete s advokátom spolupracovať, nezabúdajte priebežne sledovať ako sa prípad vyvíja. V neposlednom rade nezabúdajte na komunikáciu s advokátom.

 

FOTO: legate.sk