Život bez plesní a rias na fasádach našich domov

Každý túži po dôstojnom, zdravom a bezpečnom bývaní. Sú však okolnosti, ktoré len ťažko ovplyvníme, resp. máme na ne len minimálny dosah. Takým niečím sú riasy, plesne a iné drobné mikroorganizmy na fasádach už aj mnohých novostavieb. Trápi vás to o to viac, že ste pred výstavbou dopodrobna zvažovali orientáciu, výber stavebného a izolačného materiálu? Žiaľ, menší „zelený svet“ si našiel uplatnenie aj u vás! Ako proti tomu zabojovať?

Plesne a riasy – Nejde o žiadny boj s veternými mlynmi!

Aj keď sa v podstate púšťame proti rôznym prírodným živlom súčasne. Plesne a riasy potrebujú pre svoju tvorbu hlavne vlhkosť. Ideálnym priestorom sú pre ne budovy s problémom ustavičného zatekania pri silnom daždi. Spôsobuje to aj vlhkosť od základov, nesprávne tesnenie okien či zlý stav obydlia po povodniach. Náchylné na tento problém sú budovy v blízkosti vôd a močiarov.

Pozor, pri silne premočených stenách sa okamžite nepúšťajte do zatepľovania. To býva najčastejšou úpravou, no budovy musia prejsť najprv dôkladnou sanáciou. Navyše, výhodou tejto doby je, že si vieme vybrať z tých najlepších ekologických variantov. Doteraz ste poznali len zatepľovanie pomocou polystyrénu? Dnes sa môžete pozrieť aj po zatepľovaní s minerálnou vlnou, slamou alebo s konope.

Problém je tu opäť…

Zateplili ste, ale problém s tvorbou rias a plesní sa vám aj tak nepodarilo úplne odstrániť? Niekedy za to môže nielen príroda, ale aj lacná práca, ktorá sa určite pri bývaní nevypláca. Ďalej pripomíname, že umývanie, čistenie a ochranné farby na fasádu sú základným krokom v starostlivosti o naše príbytky. Povrchová úprava pozostáva zo špeciálneho dezinfekčného podkladu a z finálneho nanášania náteru proti riasam, hubám a plesniam.

Spôsob, akým farby laky aplikujete na fasádu, je dôležitý už len z toho hľadiska, aby výtrusy a spóry neunikali do prostredia. Ak ide o doplnkový, finálny postrek proti spomínaným škodcom, pracujeme ako „v rukavičkách“  – nesmieme totiž dovoliť znečistenie už ošetrenej fasády!

Pripomíname, že drobné mikroorganizmy na budovách nie sú len estetickým, ale aj vážnym zdravotným problémom. Negatívne pôsobia na naše dýchanie, koncentráciu, emočnú a fyzickú pohodu.