Záujem o investovanie do zlata je obrovský. V Českej republike panuje doslova zlatá horúčka. Zlato je v investičnom portfóliu veľkých bánk aj drobných investorov.

Otočila už dokonca aj Česká národná banka. Miesto rozpredávania zlata ho naopak opäť nakupuje. Cena zlata totiž rastie šokujúcou rýchlosťou a svoju stabilitu a silu predviedlo aj v období koronavírusových obmedzení, kedy sa začal rúcať akciový trh i trh s prenájmom nehnuteľností. K tomu začali krachovať zavedené podniky, často aj v do tej doby úspešných oblastiach, ako je napríklad luxusný reštauračný biznis či turistický ruch.

Česi čakajú veľké problémy v ekonomike. Predpokladá sa tiež oslabenie koruny

OECD odhadla, že česká ekonomika bude piatou najpostihnutejšou, presnejšie, že bude mať piaty najväčší pokles ekonomiky. Istotou pre zachovanie hodnoty majetku, ale aj zúročenie peňazí, je práve zlato. Ak ale dôjde k poklesu koruny čo i len o 1 Kč, zaplatia Česi za každý kilogram zlata až o 2000 € viac. Otáľať z nákupom zlata sa preto nevyplatí.

Čo by sme sa mali učiť od Čechov?

Určite je pre nás poučením, že sa investovať do zlata vyplatí. A to ešte aj teraz, keď už je pomerne drahé. Odborníci sa totiž zhodujú, že zlato ešte porastie a zostane na vyššej cenovej úrovni. Takže stále nie je na investície do zlata pozde. 27. 7. 2020 pokorilo zlato cenu 1945 USD za uncu. Tým sa stalo najdrahším v modernej histórii. Teraz sa očakáva, že by mohlo pokoriť v najbližších dňoch aj hranicu 2000 USD za uncu.

Keď zlato, tak samozrejme investičné

Investičné zlato má dve podoby. Sú to investičné zlaté zliatky, ktoré poznáme častejšie pod názvom zlaté tehly. Druhou možnosťou sú investičné zlaté mince. Obe varianty sú plnohodnotné bez rozdielu. Naopak, investičným zlatom nie sú akcie zlato ťažiacich firiem, nie sú to ani zlaté numismatické mince, surové zlato či zlaté šperky.

Investičné zlato predáva Pražská mincovna aj v Bratislave. Predajňu nájdete na Dunajskej ulici 68.