Zlato, alebo striebro? Voľba je jasná
Zlato, alebo striebro? Voľba je jasná

Drahé kovy zostali ako posledná záchrana majetku pred infláciou. Už nie pred tou nenápadnou a pomaličky rastúcou, ale pred razantným nástupom zdražovania, ktoré zatiaľ nemá konca. Ako si zvoliť, do ktorých drahých kovov investovať?

Aké máme aktuálne možnosti chrániť svoje úspory pred stratou majetku? Z investičných možností vypadávajú rizikové akcie, ale aj predražené nehnuteľnosti. Odborníci neodporúčajú nechávať si na účte financie na viac ako tri až šesť mesiacov bežnej prevádzky domácnosti. Zbytok je nutné investovať. Kam? Do zlata.

Zlato poráža iné investície aj drahé kovy

Investičné zlato v podobe zlatých zliatkov, teda tehál, a zlatých investičných mincí, je dnes favorizovanou formou investície aj pokiaľ ide o výber medzi drahými kovmi. Striebro, platina, paládium ­ – nič z toho nedáva investorom tú výhodu, ako zlato. Jedine ono je zákonom zvýhodnené a oslobodené od DPH. Takže ho nakupujete o 20 % lacnejšie. To je veľmi významný benefit a veľké ušetrenie pre investorov. Ich skladba sa zmenila a zlato dnes nakupujú aj úplne bežní občania.

„Predtým bolo bežné, že sa vo veľkom predávali zlaté zliatky s hmotnosťou jedného kilogramu, ale veľká časť spoločnosti zabezpečila svoje financie nákupom zlata už pred rokmi. Teraz z tohto prezieravého kroku ťaží. Dnes investujú do zlata tí, ktorí zaspali a až teraz si uvedomujú, že čím viac peňazí sa dostáva do obehu, tým rýchlejšie ich úspory strácajú na hodnote,“ komentuje aktuálnu situáciu na trhu jeden z najväčších odborníkov na investičné zlato u nás, Pavel Trtík. Ten prevádzkuje niekoľko kamenných predajní v ČR a u nás na Slovensku (Dunajská ulica 68, Bratislava). Súčasne rozbehol veľmi vítaný predaj investičného zlata aj cez e-shopy www.zlate-mince.cz a slovenske-mince.sk, čo v rámci koronavírusového lockdownu využilo mnoho zákazníkov a online predaj zlata pokračuje úspešne dodnes.

„Nákup zlatých zliatkov je atraktívny predovšetkým pre klientov, ktorí chcú svoje peniaze držať vo svojich rukách a nemajú dôveru v rôzne sporiace programy do zlata. Ľudia nakupujú vo väčšej miere aj malé zliatky váhy 1-5 gramov, ktoré sú dostupné pre každého. Nákup u nás volia kvôli nízkej cene,“ dodáva Pavel Trtík.

Nie každé zlato sa pre investície hodí

Pavel Trtík naznačil, že zlato sa do investičného portfólia môže snažiť dostať v rôznych podobách. Ako akcie zlato ťažiacich firiem, finančné produkty špekulujúce s poklesom a s rastom ceny zlata vzhľadom k významným svetovým menám, či ako sporenie do zlata, ktoré priamo zmienil. V žiadnom z týchto prípadov však zlato fyzicky nevlastníme. Sila zlata spočíva pritom práve v tom, že ho držíme v rukách a nemá iba podobu prísľubu.

Pozor tiež, nie každé fyzické zlato je investičné

Surové zlato, šperky, ale ani numizmatické mince, nič z toho nie je štandardné investičné zlato, ktorého cena by sa odvíjala od ceny zlata na trhu. Ako investičné je nutné nakupovať výhradne zlaté investičné zliatky (zlaté tehly). Tradične uznávanou značkou je švajčiarska Argor Heraeus. Plnohodnotnou alternatívou sú investičné zlaté mince. Ich výhodou je anonymita, pretože nemajú žiadne sériové číslo. Uznávanou značkou je rakúska značka Wiener Philharmoniker.