Snívali ste už ako malý chlapec, že budete mať vlastný bager? Možno je vaša dnešná realita na míle vzdialená od detského sna, možno namiesto stavenísk sedíte v kancelárii. Sny sú však veľkým motivátorom. Čo takto vyskúšať si mimoriadne originálny simulátor kanadskej spoločnosti CM Labs? Firma vyvinula aplikáciu, v ktorej si môžete virtuálne natrénovať prácu s pásovým rýpadlom a možno tak čiastočne naplniť niekdajšiu túžbu byť úspešným bágristom.

Nech sa to zdá na prvý pohľad akokoľvek, ovládať rýpadlo nie je až také jednoduché. Hoci majú namiesto kolies pásy, o to prepracovanejší je ich systém hydrauliky. Kameňom úrazu sa môže stať fakt, že každá strana pásu sa ovláda zvlášť. Tým sa dosahujú iné otáčky pásov, a vzniká aj požadované zatáčanie. Hydraulickým olej, ak je systém spoľahlivý, zabraňuje samovoľnému pohybu stroja a to je v prípade pásových rýpadiel jednou z kľúčových vecí.

Aplikácia Excavator Simulator Pack počíta so všetkým. Virtuálny minibager má na výber veľa funkcií a nastavení. Vyskúšate si kopanie jám, nakladanie materiálu, ale ozrejmí aj základné bezpečnostné pravidlá pri práci s pásovým rýpadlom.

Ak máte radi počítačové hry, toto bude niečo pre vás. Všetky vaše aktivity v aplikácii, či už trénujete techniku práce alebo bezpečnostné opatrenia, sú zaznamenávané a priebežne vyhodnocované. Simulátor napríklad hodnotí vašu presnosť, rýchlosť práce, ale aj hmotnsť materiálu, s ktorou pracujete a meria aj presnosť výkopu jednotlivých jám. Na prvý pohľad sa to zdá byť ako skvelá oddychová aktivita pre veľkých chlapcov, v reále, ak potrebujete absolvovať Strojnícky kurz na obsluhu stavebných strojov, podobná appka vám môže byť nápomocná.

Samozrejme, ide len o získanie predstavy o tom, ako sa asi pásové rýpadlá ovládajú. V skutočnosti to nikdy nenahradí Strojnícky kurz a reálnu prax. Tie sú však určené skôr pre tých, ktorí sa tomuto typu práce plánujú venovať. Kurzy majú napríklad aj pracovníci spoločnosti Zeppelin s.r.o., kde patrí aj požičovňa stavebných strojov. Pri stavbách rodinných domov, firiem, prípadne pri náročnejších úpravách záhrad sa požičanie niekedy oplatí viac, ako objednanie stavebnej firmy. Samozrejmosťou pri požičaní je elektrocentrála, ktorá sa vyplatí najmä na miestach, kde nie je elektrická prípojka. Ak si plánujete otvoriť živnosť zameranú na stavby, prípadne uvažujete nad kúpou stavebných strojov, možno stojí za zváženie obstarať si na začiatok použité stroje, ktorých kvalita je v prípade spoločnosti Zeppelin overená.