Chatárska sezóna je tu a s ňou opäť mnohí chatári či záhradkári uvažujú o možnej nezávislosti od verejnej siete elektrickej energie. Niektorí skutočne nemajú inú možnosť, keďže ich chata leží v lokalite, kde sa vôbec neoplatí prekopávať cestu k najbližšej elektrickej prípojke. Jedným z výhodných riešení práve v takých podmienkach je ostrovný solárny systém.

Menší ostrovný systém, ktorého základom je fotovoltaický panel, dokáže spoľahlivo pokryť energetické potreby pre víkendové využívanie chát alebo záhrady – bez nutnosti pripojenia sa k verejnej sieti. Dôležité je dopredu si vypočítať, koľko dní v týždni a pre aké zariadenia budete energiu potrebovať a nadimenzovať systém tak, aby sa jeho batéria dodatočne dobíjala vtedy, keď tam práve nie ste. Správne nadimenzovanie je asi najzložitejšou súčasťou realizácie tohto projektu a odporúčame ho preto plne zveriť do rúk odborníkov. V prípade dobrého nastavenia nebude pre vás problém kedykoľvek prísť na chatu a nájsť batérie dostatočne nabité.

Ostrovný systém utiahne používanie bežných zariadení ako je chladnička, rádio, televízor, notebook a samozrejme osvetlenie chaty. Takéto systémy sú tiež veľmi praktické pri kempingu alebo pre karavan a nekonečné dobrodružstvá na cestách. Obrovskou výhodou je predpoklad úplnej nezávislosti a vedomia, že cestu nemusíte podriadiť parkovaniu na miestach s  elektrickou prípojkou.

Využívanie solárnej energie je bežnou praxou aj v našich veľhorách. Fotovoltaická elektráreň je súčasťou chodu známej Téryho chaty, Zbojníckej chaty, Chaty pod Rysmi alebo aj Chaty pri Zelenom plese.