Ako sa zbaviť krtka v záhrade

Na prvý pohľad je krtko nevinné až milé zvieratko, ktoré nevzbudzuje v človeku žiadne obavy. Samozrejme len v prípade, že nie ste záhradkár. Každý majiteľ záhradky nám dá iste za pravdu, že krtko pre neho nie je ani zďaleka sympatické zviera. Po spustošení záhradky krtkom zostávajú záhradkárovi len oči pre plač. Jediným riešením je prevencia a boj proti krtkovi.

Krtka nezabíjajte, venujte čas prevencii

Krtko obecný nie je síce na Slovensku zákonom chránený. Vzťahuje sa však na neho zákon na ochranu zvierat proti týraniu. Preto by ste krtka nemali zabíjať, ale sa ho snažiť zo svojho územia odplašiť. K tomu vám skvele poslúži plašič krtkov. Aby sme vám ešte detailnejšie objasnili, prečo by ste sa mali snažiť krtka len vyhnať a nie zlikvidovať, poďme si niečo bližšie o tomto malom zvieratku povedať.

Krtko nielen škodí, ale aj pomáha

Krtko patrí medzi hmyzožravce, ktoré dorastajú do približne 12 centimetrov. Jeho prítomnosť si často ani nevšimnete až do chvíle, než sa na vašej záhradke objavia tzv. krtince, ktoré vytvára pri svojom putovaní za obživou. V rozvŕtaných chodbičkách pod zemou nielen žije, ale aj loví. Najradšej si pochutná na larvách, chrobákoch, dážďovkách, ale nepohrdne ani menšími žabami. Krtko je na jednej strane nepriateľ záhradkárov a na druhej strane pomáha prírode. Pri rozrývaní hliny kyprí pôdu a zároveň sa živí niektorými druhmi škodlivého hmyzu. Samozrejme, že napriek spomínaným faktom neočakávame jeho vrelé privítanie majiteľmi záhradiek, ktorí trpia po nájazde krtka v záhradke nielen po estetickej stránke. Krtko sa veľmi rád vracia na miesto, ktoré si obľúbil. Preto je boj s ním niekedy zdĺhavý, ale ak budete dostatočne vytrvalí, iste sa vám ho podarí vypudiť. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako sa zbaviť krtka raz a navždy.

Vytrvalosť a technológie vám pomôžu

Už sme spomínali, že najlepšou cestou v boji proti prítomnosti krtkov pri vašom dome je prevencia. Jednoduchých a účinným spôsobom vám pomôže odpudzovač krtkov. Tento prístroj funguje na báze vysielania zvukov a vibrácií na nízkej frekvencii. Znamená to, že vy absolútne prístroj nezaevidujete, ale krtkovia i hraboše sa budú vašej záhradke oblúkom vyhýbať. Vysielané vibrácie sa výborne šíria pod povrchom zeme a dokážu až do vzdialenosti 1000 m2 už zabývané škodce vypudiť alebo ich odplašiť. Okrem tejto jedinečnej technológii môžete využiť aj rôzne pachové odpudzovače, či už chemického, alebo prírodného pôvodu. Krtkom napríklad nevonia benzín, naftalín, cibuľa a kvety aksamitníky. Za pokus stojí i vyrobenie zvukového plašiča z rozstrihnutých plastových fliaš. Ak ste milovníci domácich zvierat, zaobstarajte si mačku, ktorá rada loví a nie je lenivá. Vyskúšať tiež môžete krtka chytiť. Zakúpiť sa dajú špeciálne pasce, ktoré sa po vniknutí krtka sami zatvoria. Krtka následne vypustite na slobodu, čo najďalej od ľudských obydlí. Napriek všetkým spomínaným technikám sa medzi najúčinnejšie zbrane radia prvé spomínané prístroje – plašiče a odpudzovače. Investícia do nich sa vám iste oplatí a budete si môcť bezstarostne užívať pohľad na pestovanú záhradku alebo trávnik.