Vodné skútre neslúžia len na zábavu alebo ako pomôcka pre rekreačný šport. V niektorých krajinách sveta sa tešia neuveriteľnej obľube aj ako stroje na pretekanie. Ide predovšetkým o USA, kde sú preteky na vodných skútroch uznávaným športom a skútristi vynášaní do neba. Ak máte dostatok trpezlivosti, dobrú kondíciu, čas a financie, môžete sa takýchto pretekov zúčastniť.
Všetko rýchle fascinuje
V našich končinách sme fanúšikmi pretekov automobilov, motoriek a fascinujú nás aj štvorkolky. V krajinách, ktoré sú obklopené morom alebo oceánom si popularitu získali nielen rýchle vozidlá, ale aj vodné skútre, jachty a motorové člny. Vodný skúter sa zrodil v Amerike a možno aj z tohto dôvodu je práve táto krajina na predných priečkach v množstve usporiadaných pretekov vodných skútrov. História vodného skútra sa začala pred vyše 70 rokmi. Najskôr skúter využívali len záchranné zložky. Slováci si iste pamätajú, ako sa na nich preháňali herci v známom americkom seriály o plavčíkoch. Neskôr sa začali skútre využívať predovšetkým na rekreačný šport a postupne vznikli rôzne preteky vrátane majstrovstiev sveta. Skútre sú naozaj stvorené na súťaženie, pretože ide o ľahké plavidlo, ktoré sa jednoducho ovláda a dá sa s ním dobre manévrovať. Takmer v každej krajine na svete sa začali zakladať asociácie vodných skútrov. Pri pretekoch sa využívajú rôzne značky športových vodných skútrov, medzi nimi sú na prvých priečkach vodné skútre Sea-Doo. Samotné preteky majú veľa disciplín. Ak ste si mysleli, že ide len o rýchlu jazdu, tak sa mýlite. Preteká sa v disciplínach ako slalom alebo freestyle. Preto sú preteky zaujímavé aj pre diváka.
Rýchla a adrenalínová jazda
Vodné skútre Sea-Doo dokážu jazdiť veľmi rýchlo. Špeciálne modely upravené na preteky dosahujú rýchlosť až 140 km/h. Kategórie pretekov sú rozdelené podľa typu skútra. Ten závisí od úpravy motora alebo modelu skútra (na sedenie, na státie). Na preteky musí byť pripravený samotný skúter a tiež jazdec. Pretekárske vodné skútre sa udržujú v perfektnom technickom stave. Nejde o klasické skútre ako ich poznáte z obchodu alebo z požičovní. Jazdci na nich niekedy prerobia kompletne všetky komponenty, napríklad turbo alebo trup. Pretekári nacvičujú nielen samotnú jazdu alebo triky, ale sa pripravujú aj fyzicky. Pravidelne posilňujú a plávajú. Preteky na vodných skútroch sú zároveň veľmi nebezpečné. Veď vodný skúter nielenže dosahuje vysokú rýchlosť, ale nemá ani brzdy. Každý pád znamená riziko zranenia. Na druhej strane vysoká rýchlosť umožňuje vyburcovať adrenalín a emócie, jazdec priam lieta nad vodnou hladinou. Práve emócie a neuveriteľný pocit slobody je to, čo láka ľudí vyskúšať jazdu na vodnom skútri.