Keďže sa leto už postupne blíži, v posilňovni sa objavuje čoraz viac ľudí, ktorí sa snažia zhodiť nejaké to kilo. No niekedy sa však dopúšťajú mnohých chýb, na ktoré môžu bohužiaľ doplatiť. Týka sa to najmä žien, ktoré cvičia väčšinou bez dohľadu trénera a niekedy to dopadne skutočne zle.

Najväčší pozor si treba dať na preťažené svalstvo. Ženy väčšinou uprednostňujú cviky zamerané na nohy a zadok, pričom ostatné svalstvo (napríklad na rukách) ostáva ochabnuté. To je chyba! Telo by sa malo precvičiť skutočne celé, teda nie len nohy, ale aj ruky, chrbát, brucho … Taktiež si treba uvedomiť, že telo potrebuje regeneráciu a nabrať novú silu na ďalší tréning. Jednotlivé svalové partie  majú odlišné regeneračné časy, takže ak budete cvičiť 7 dní v týždni, vaše telo bude unavené, vyčerpané a ubolené. A to predsa nechcete. Najideálnejšie je cvičiť 3 krát do týždňa, aby si telo mohlo za každým tréningom aspoň 1 deň oddýchnuť.Strong and happy

Mnoho žien sa obáva zdvíhať ťažšie činky, pretože majú strach z veľkých svalov. No môžete byť pokojné, nebudete mať obrovské bicepsy, ako má väčšina chlapov. Hladina testosteronu je u žien omnoho nižšia ako je u mužov, a preto sa nemusíte báť extrémneho nárastu svalov.

 

Tréningový plán by ste mali obmieňať približne každých 4-6 týždňov. Telo po tejto dobe prestane reagovať na stereotypné pohyby a vy neuvidíte na sebe žiadne zmeny. Skúste pridať nejaké nové cviky na brucho, zmeňte intenzitu jednotlivých cvikov, skúste dvíhať väčšie váhy … Na internete je mnoho druhov cvikov a je len na vás, ktoré z nich si vyberiete. Najlepšie je poradiť sa s odborníkom, ktorý vám na mieru zostaví tréningový plán.

Zdroje: zena.sme.sk, Christy Thompson /  Dollar Photo Club