Počas zimných mesiacov sa motoristi dostávajú do situácií, ktoré musia zvládať s chladnou hlavou. Na zľadovatenej alebo zasneženej vozovke je šmyk otázkou sekúnd. Počas týchto drahocenných okamihov je dôležité nepodliehať panike a snažiť sa zabrániť kolízii. Zvládanie rizikových situácií je alfou a omegou bezpečnej jazdy.

Nebezpečný mrznúci dážď

Pri pohľade z okna by ste najradšej nikam nešli, veď dážď zmiešaný so snehom vyzerá zlovestne. Napriek tomu je potrebné ísť do práce, zaviesť deti do školy alebo skočiť na nákupy. Čiastočné sebavedomie každému motoristovi dodá pocit, že vozidlo je v perfektnom technickom stave. Nové zimné pneumatiky tento pocit znásobia. Je svätou pravdou, že najlacnejšie pneumatiky vám síce ušetria zopár eur, ale na druhej strane vás nevedia dostatočne ochrániť pri extrémnom počasí. Sú veci, na ktorých sa neoplatí šetriť. Pri automobile to platí dvojnásobne. Keď sa nedá jazde v zlom počasí vyhnúť, šoférujte naozaj opatrne. Samozrejmosťou je nízka rýchlosť a dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti od ostatných vozidiel. Čiastočne vám môže pomôcť aj jazda pri krajnici, ktorá je pevná a štrková. Na zľadovatenej vozovke pri jazde z kopca je potrebné jazdiť priam krokom. Pri jazde do kopca zaraďte najvyšší možný rýchlostný stupeň. Nízka rýchlosť je nevyhnutná aj pri jazde v zákrutách, kde sa za bezpečnú hranicu považuje rýchlosť do 45 km/h. Všetky tieto pravidlá môžeme zhrnúť do dvoch viet: Na ľade zmeňte celý svoj spôsob jazdy! Nikdy prudko nebrzdite, nepridávajte rýchlo plyn, netočte prudko volantom a jazdite rýchlosťou, ktorá bude ešte nižšia než je vaša pomyselná hranica bezpečnej rýchlosti.

Len bezpečný spôsob jazdy nestačí

Okrem pomalej jazdy a predvídavosti myslite aj na ostatné detaily, ktoré vám môžu na zľadovatenej vozovke zachrániť život. Spomínali sme pneumatiky. Nové technológie pri výrobe pneumatík zvýšili ich priľnavosť na mokrom, zasneženom povrchu a pri poľadovici. Preto si dobre všímajte pri ich kúpe označenie a dodržujte rozmery pneumatík kompatibilné s vašim vozidlom. Zimné pneumatiky s dezénom menším ako 4 mm ihneď vymeňte. Postarajte sa o dobrú viditeľnosť. Na cesty sa nikdy nevydajte s autom, ktoré by nebolo dobre očistené od snehu a ľadu. Nezabúdajte ani na očistenie strechy alebo kapoty. Buďte videní t.j. pravidelne kontrolujte funkčnosť všetkých svetiel. Namiesto materiálnych darčekov si kúpte kurz v škole šmyku. Táto investícia sa vám v zimných mesiacoch a počas prudkého dažďa stonásobne vráti.