healthy lifestyle, diet and people concept - close up of male hands with food rich in protein on cutting board on table

Cvičíte, jete zdravo a stále nevidíte na sebe žiadne výsledky? Nie ste sama, ktorá si kladie otázky týkajúce sa zdravej stravy a chýb pri chudnutí.

Čo robím zle?

Na obezitu má veľký vplyv nevhodný a dlhodobý životný štýl, ktorý je charakteristický zlými stravovacími návykmi, pasívnym prístupom k pohybu, konzumáciou polotovarov plných chemikálií, nedostatkom spánku a nevhodným prístupom k sebe samej. Ďalšou príčinou môžu byť i hormonálne výkyvy a poruchy. Genetika je tiež jedným z dôvodov, no to platí len do určitej miery. Mnoho ľudí má obezitu v rodine, ale pri zmene životného štýlu sa dá vysnívaná hmotnosť dosiahnuť veľmi ľahko. Nevyhovárajte sa na gény a začnite cvičiť, jesť zdravo a snažte sa zmeniť svoj život k lepšiemu.

Jem zdravé potraviny aj cvičím, no nevidím žiadny výsledok

Konzumácia zdravých potravín neznamená, že je jedálničiek zostavený tak, aby človek schudol. Jednoznačne sa treba poradiť s vašim osobným trénerom alebo výživovým poradcom, ktorý vám bližšie ozrejmí túto problematiku. Možno je to aj tým, že sa stravujete nevyvážene a jedlo prekysľuje organizmus alebo sa dopúšťate chybných kombinácií či úprav potravín. Možností je skutočne veľa. Treba si však uvedomiť, že pokiaľ sa hýbete a pravidelne cvičíte, pohyb nemusí byť zárukou, že chudnete. Pravidelným cvičením dochádza k rastu svalovej hmoty, tvarovaniu postavy, ale i k možnej redukcií váhy, no nemusí to byť žiadny extrém, ktorý si pravdepodobne želáte. No nezabúdajte, že pohyb je pri chudnutí dôležitý a aj keď nevidíte výsledky po pár dňoch či týždňoch, nesmie vás to odradiť. Skúste pridať na pohybe, venujte kardio cvičeniu ešte viac času, choďte do práce pešo alebo na bicykli. Ľudia majú tendenciu vzdať sa jedla až do takých extrémov, že jedia ozaj len minimálne množstvo denne, čím sa spomalí metabolizmus. A to je dôvod, prečo sa nikdy nedočkajú vysnívanej postavy.

 

FOTO:  © Syda Productions / Dollar Photo Club