Ešte ste to nepočuli? Alebo Vám to všetci známi vyvracajú? Najvyšší čas nechať sa viesť vlastnou skúsenosťou. Káva je vynikajúcim drinkom pred chudnutím i každodenným cvičením. K tomuto názoru sa prikláňa aj odborníčka na dietológiu a výživu Cynthia Sass. Uvádza 5 zdravých dôvodov, prečo kávu milovať. Na začiatok stačí snáď príklad atléta, ktorý si pred tréningom doprial šálku kávy. Vďaka nej spálil po troch hodinách od cvičenia 15% viac kalórií ako tí, ktorí kávu nepili. 

Zlepšená cirkulácia

Nedávne japonské výskumy sa rozhodli skúmať účinky kávy na krvný obeh u ľudí, ktorí nie sú jej pravidelnými konzumentmi. Prvá skupina pila pravidelne klasickú kávu, druhá bezkofeínovú. Výsledky ukázali, že pravidelní konzumenti kofeínu zažili 30%-ný nárast prietoku krvi v porovnaní s tými, ktorí pili bezkofeínovú verziu. Čo z toho vyplýva? Ak máte lepší krvný obeh, ľahšie sa Vám spaľujú kalórie. Vaše svaly potrebujú kyslík!

Menej bolesti

Vedci z Univerzity v Illinois sa zamerali na to, ako káva vplýva na svaly pri vysokej intenzite cvičenia. Ich záver znel jasne. Ak si človek dopraje dve šálky kávy pred 30 minútovým cvičením, kofeín môže bolesť svalov zmierniť. Dokáže tiež zlepšiť svalovú kondíciu a vytrvalosť. 

Lepšia pamäť

Ľudia z Univerzity Johna Hopkinsa sa zamerali na to, ako pôsobí kofeín v rámci našej pamäte. Káva zlepšuje pamäť 24 hodín potom, čo sa spotrebuje. Akú to má súvislosť s cvičením? Vďaka čiernej káve si dokážete pripomenúť cviky a rutiny, Vaše telo si to bude pamätať a chudnúť sa bude tisíckrát ľahšie než inokedy.

Zachovanie svalovej hmoty

Športoví vedci z univerzity v Coventri uskutočnili pokusy na zvieratách a zistili, že kofeín pomáha kompenzovať stratu svalovej sily, ku ktorej dochádza pri starnutí. A to nie je zďaleka všetko. Výsledky potvrdili, že kofeín môže pomôcť udržať si kondíciu a znížiť riziko zranenia.

Viac svalového paliva

Časopis Journal of Applied Physiology uverejnil štúdiu, ktorá zistila, že popíjanie kávy je veľmi prospešné aj po cvičení, predovšetkým pre vytrvalostných športovcov vykonávajúcich cvičenie každý deň. Vplýva na glykogén, formu sacharidu, ktorá sa uchováva v našich svaloch a spôsobuje lepšiu pevnosť a vytrvalosť. Kofeín tak vytvára väčšiu rezervu svalového paliva a vy môžete nabudúce cvičiť dlhšie a zamerať sa môžete aj na ťažšie cviky. 

Aj napriek týmto faktom, Cynthia Sass tvrdí, že by sme to s kávou nemali preháňať. Jej príjem by mal byť stabilný, aby sa jej naše telo dokázalo prispôsobiť. Vhodné je tiež namiesto mlieka a cukru zvoliť mandľové mlieko a škoricu. Samozrejme, dôležitým bodom pri cvičení je aj dostatok spánku, preto by káva nemala fungovať ako prostriedok na odstránenie únavy. Cynthia zdôrazňuje, že všetky tieto fakty by mali tvoriť rovnováhu, jedine vtedy bude cvičenie efektívne. A keďže káva odvodňuje, nezabudnite piť počas cvičenia dostatok vody. 

Autorka: Stanislava Andraščíková

Zdroj a foto: news.health.com