Ak práve zariaďujete či prerábate  svoje bývanie, istotne máte starostí vyše hlavy. Možno ste už vybrali nový nábytok, aj interiérové dvere ste si kúpili, až prišli na rad okná. Plastové, drevené alebo hliníkové? Ktoré okno je pre Váš byt najlepšie? Podľa čoho sa má bežný spotrebiteľ rozhodnúť, ak si nie je celkom istý, čo by vlastne chcel?

Tu je niekoľko základných rozdielov a vlastností jednotlivých typov okien, ktoré Vám možno rozhodovanie zjednodušia.

 

Vlastnosti eurookien, okien z pastu i hliníka

Čo sa používania týka, sú všetky tri typy okien takmer totožné. Nakoľko majú podobný koeficient priepustnosti tepla, zhruba rovnakú funkčnosť, temer totožné kovanie aj okenné sklo, tu veľa vody nenamútite a naďalej ostanete nerozhodní. Konečná voľba, aký typ okien zvolíte, tak závisí od iných parametrov. Ktorých?

 

Údržba jednotlivých okien

Čo sa týka ich údržby, plastové a hliníkové okná ocenia tí z Vás, ktorí chcú mať s nimi minimum starostí. Tieto okná sú takmer bezúdržbové, stačí z času na čas premyť rámy, ideálne prípravkami na to určenými a máte po starostiach, Pravdaže, ak nerátame umývanie skiel.

O čosi zložitejšie je to pri obľúbených drevených oknách. Eurookná je totiž potrebné pravidelne ošetriť lakom aj impregnovať.

 

Cena verzus kvalita okna

Je treba povedať, že plastové okná sú stále najrozšírenejšie, aj vďaka spomenutej jednoduchej údržbe, no aj vzhľadom na priaznivé ceny. Výhodou plastových rámov z PVC je tak oproti oknám dreveným nižšia cena a nie je nutné ani pravidelné natieranie či lakovanie. A čo hovoria výskumy? Sú plastové okná rovnako kvalitné ako ich drahší konkurenti? Testy porovnávajúce kvalitné eurookná a plastové okná dokázali, že obidva druhy okien sú na tom približne rovnako, pokiaľ ide o vodotesnosť, prestup tepla a tlmenia vonkajšieho hluku a aj vzduchová izolácia je zvyčajne pri oboch typoch okien rovnaká.

 

Eurookná sú zlatou strednou cestou

A čo čoraz vyhľadávanejšie hliníkové okná? Ako sú na tom v porovnaní s oknami plastovými či drevenými?  Okná z hliníka sú, na rozdiel od plastových a drevených okien, síce považované za najmodernejší variant, ktorý pôsobí veľmi štýlovo a vkusne, avšak to sa odráža aj na ich pomerne vysokej cene. Ak však pre Vás cena okien nie je rozhodujúca, hliníkový povrch na oknách, ktorý môže mať rôznu farebnú úpravu, je mimoriadne trvanlivý a je tak skutočne rozumnou investíciou.  Navyše, hliník je možné kombinovať s inými materiálmi, trebárs zvnútra budú Vaše okná drevené a zvonku hliníkové, alebo si zvolíte inú možnosť.

V každom prípade sa rozhodnite správne, veď investícia do vlastného bývania, okná nevynímajúc, je investíciou na dlhé roky. Tak ju poriadne zvážte.

 

Autorské právo: auremar / 123RF Reklamní fotografie