Green Homes“ alebo „zelené domy“ sú navrhované tak, aby šetrili životné prostredie a zároveň boli zdrojovo efektívne. Ste mladá rodinka a zvažujete ponuky, ktoré Vám predkladá dynamický katalóg domov? Čoraz viac sa stávajú “in” práve ekologické projekty, kde je celé zariadenie exteriéru i interiéru nasmerované tak, aby nemalo negatívny vplyv na prírodu. Moderní architekti a stavební inžinieri vychádzajú z ekologicky šetrných návrhov. Takéto stavby tiež ponúkajú rozdielnu úroveň domáckeho pohodlia a sľubujú jedinečnú estetiku. V nasledujúcich riadkoch Vám chceme ponúknuť pár postrehov, bez ktorých by sa plánovanie takejto výstavby nemalo zaobísť. 

Vhodné podmienky

Skôr ako sa pustite do práce, zvážte, či je pozemok dostatočne vyhovujúci pre ekologické alebo nízkoenergetické domy. Dokáže poskytnúť dostatočný priestor pre solárne zariadenie, záhradu, veternú elektrárničku, prítok vody a podobne? Na pozemok, ktorý vyberáte (alebo máte k dispozícií) sa pozerajte ako na malý raj. Budete tu totiž tráviť väčšinu svojho času (a pravdepodobne aj života).

Správna orientácia

Dom by mal byť zarovnaný na osi východ-západ. Snažte sa, aby okná smerovali na sever alebo juh. V teplejších lokalitách umiestnite na severnej strane veľké okná, ktoré zabezpečia chladnejšie prúdenie vzduchu. Na južnú stranu nahoďte menšie okenné tabule. Miesta s chladnejším podnebím sú vhodné pre stavby s menšími oknami na severe, aby sa minimalizovali tepelné straty. Väčšie okná môžete umiestniť v tomto prípade na južnej strane, kedy bude do Vašej domácnosti prúdiť viac slnečného svetla. Ako vidíte, umiestnenie je nesmierne dôležité, ak chcete zabezpečiť, aby bol Váš domov pohodlný bez ohľadu na klímu.

Stavebné materiály

Ak Vám skutočne záleží na tom, aby ste mali „zelený domov“, použite materiály, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Ako hlavné suroviny môžete pokojne využiť cement, keramiku, tehly, hliník, oceľ či sklo. Hoci pri EKO stavbách dominuje drevo, treba si uvedomiť, že jeho ťažbou je životné prostredie v neustálom ohrození. Preto sa často nahrádza inou vhodnou alternatívou, najčastejšie mäkkou oceľou a hliníkom. Krovy, murivo a stropy môžete opracovať práve pomocou mäkkej ocele. Odporúča sa tiež využívať LED svetelné a netoxické farby, ale aj recyklovaný materiál.

Okná

Okenné rámy by mali byť vyrobené z dreva alebo hliníka, ktorý je možné znovu použiť, je bez toxínov, šetrí energie a pokladá sa za nákladovo efektívny. Veľkosť okien by mala byť nastavená s ohľadom k hmotnosti stien a podláh. Pred nadmerným prehrievaním izieb sa chráňte napríklad markízami a sledujte i smer prevládajúcich vetrov.

Miestnosti

Pri plánovaní jednotlivých izieb zvažujte potrebu a využitie denného svetla či prúdenia vzduchu. Do úvahy vezmite aj množstvo tepla, ktoré do miestnosti vchádza behom dňa. Dobre si premyslite účel jednotlivých miestností, aby bolo možné jasne určiť, ktorá potrebuje koľko tepla alebo chladu.

Synchronizácia s prírodou

Väčšina “zelených domov” má otvorený dizajn s cieľom znížiť náklady na výstavbu. Zároveň to však zlepšuje presvetlenie a vetranie. V neposlednom rade sa lepšie rozmiestňuje nábytok, ak disponujete otvoreným priestorom. Absolútnu synchronizáciu s prírodou dosiahnete i tak, že niektorá časť Vášho domu bude priamo napojená na vonkajší priestor (terasu, záhradu a pod.). Všetko to chce detailné plánovanie a výsledok bude zaiste perfektný. 

nizkoenergeticky domcek

Zelená strecha

Možno to vyznie troška smiešne, no zelená strecha je nákladovo efektívna a atraktívna. Tým nemáme na mysli náter, ale strešnú krytinu z trávy a machu. Vaša domácnosť tak získa ďalšiu izoláciu, ktorá pomáha prirodzeným spôsobom udržať spotrebu energie. Ako vhodné riešenie sa tiež odporúča prepojiť odkvapový systém tak, aby ste mohli dažďovú vodu využívať nielen na polievanie, ale i na splachovanie WC, pranie a iné. Pokiaľ chcete dažďovú vodu ďalej využívať, zabudnite na asfaltové šindle.

Solárne panely

Aký by to bol „zelený dom“ bez solárnych panelov? Okrem ekonomickej úspory garantujú aj ochranu proti požiarom a skratom. Väčšinou sa umiestňujú na streche s orientáciou na východ alebo západ, aby sa zabezpečilo, že budete mať dostatok solárnej energie. Ešte pri plánovaní by ste mali myslieť na solárne panely, pretože treba naplánovať nosnosť strechy a jej materiál.

Podlahové materiály

Či už si budete stavať svoj EKO domček svojpomocne, alebo preferujte skôr domy na kľúč, skúste sa riadiť našimi dobre mienenými radami. Čo sa týka podláh, tak za skutočne šetrné sa považujú tie z dreva alebo bambusu. Umiestnite ich predovšetkým v spálni a detskej izbe.

Aký materiál na steny?

V prvom rade vyberajte materiály, ktoré dokážu absorbovať slnečné svetlo. Môžu to byť tehly vyrobené z piesku, vápna, cementu a podobne. Navyše, sú odolné i proti požiaru a majú nízku nasiakavosť. Podaktorí tiež využívajú keramiku, pretože je jednoduchá na údržbu a má elegantný vzhľad.

Nuž, “Green Home” je iba malým krokom k záchrane planéty, no ponúka tiež značné výhody ich majiteľom. I takto môžete zabezpečiť svojim deťom zdravšiu budúcnosť. Aj keď plánovanie ešte nič neznamená, môže byť krokom vpred. A odkiaľ začať, keď nie od mladých rodín? Čo poviete, išli by ste do toho?

Zdrojfoto: homedesignlover.com, domypremladych.sk