Vybrať správny rošt na posteľ je rovnako dôležité ako vybrať správny rám na okno. Nepodceňujte jeho výber. Kvalitný a vhodne zvolený rošt zabezpečí správne upevnenie matracu a stabilitu celej postele. Rošty sa delia na pevné, lamelové a tanierové. Pozrime sa spolu na ich rozdiely.

Pevný rošt

Tento typ roštu býva zväčša súčasťou posteľových kompletov. Najčastejšie je vyrobený z latiek zo smrekového dreva. Na pevný rošt je vhodné umiestniť ako doplnok rošt lamelový. Ak tak nespravíte, môže sa matrac časom začať deformovať. Aj kvalitné matrace ako napríklad matrace Materasso potrebujú stabilný rošt. Preto je dobré skontrolovať, či sú jednotlivé latky pevného roštu od seba vzdialené maximálne štyri centimetre. V prípade, že ponecháte na posteli len pevný rošt, matrace by mali byť pružinové. Pružinové matrace sú totiž vyrábané technológiou zvládajúcou pevný podklad. Variantom pre pevný rošt môže byť matrac lamelový.

Tanierový rošt

Tanierový rošt je najkvalitnejším typom roštov na našom trhu. Vďaka bodovému pruženiu zabezpečuje rovnomerné rozloženie váhy ľudského tela na matrac. Taniere na rošte sú vlastne anatomickými zónami .Tieto taniere alebo inak povedané platničky sa dajú ohýbať do troch smerov. Matrac je vďaka tomu podpieraný tisíckami bodov a umožňuje bodové pruženie po celej šírke a dĺžke roštu. Navyše sa dá každý tanier nastaviť až v dvoch tuhostiach. V hornej časti chrbtice mäkšie nastavenie zabezpečí pohodlie ramien a tvrdšie platničky sú podporou bedier. Rošty na posteľ môžu byť rôznej kvality, ale ak si zvolíte polohovateľný tanierový rošt, vyberáte si najvyšší štandard.

Lamelový rošt

Lamelové rošty patria medzi najpredávanejšie. Jednotlivé časti roštu sa skladajú z lamiel vyrábaných z bukového alebo brezového dreva. Zriedkavo sa na ich výrobu používa aj kov alebo plast. Lamelové rošty zabezpečujú matracu dobré odvetrávanie a ortopedické vlastnosti. Skladajú sa z pevného rámu a lamiel. Jednotlivé lamely sa vedia otáčať v kĺboch a tým sa prispôsobujú tvaru tela. Vyšší počet lamiel je znakom vyššej kvality. Priemerné lamelové rošty mávajú okolo tridsať lamiel a vysoko kvalitné rošty vyše štyridsať. Čím má rošt viacej lamiel, tým poskytuje lepšiu oporu matracu. Takto matrace zvládajú vyššie zaťaženie. K lamelovým roštom sa hodia matrace mäkké a dobre ohybné vyrobené z latexu.