Pri stavbe a rekonštrukcii domu, ba dokonca aj pri čiastkových opravách hrajú nezastupiteľnú úlohu lepidlá a tmely. Stavebné tmely sú v domácnostiach nenahraditeľnými pomocníkmi. Slúži k jednoduchej a rýchlej oprave zhrdzavených odkvapov, popraskané výmurovky v kachliach a tiež pretekajúcej strechy. Aby sme sa pri práci vyvarovali nadbytočným chybám, je dobré využiť ucelených stavebných systémov, prípadne sa poradiť s odborníkmi v špecializovaných obchodoch.

V domácom prostredí sa najviac využívajú tmely silikónové a akryláty, ktoré sú určené pre opravu interiérových nedostatkov. Tiež sú k dostaniu tmely, ktoré si hravo poradí s netesnosťami v oplechovanie strechy, opravou tašiek a odkvapov. Špeciálne využitie majú obzvlášť tmely charakteristické vysokou tepelnou odolnosťou, ktoré slúžia k opravám prasknuté šamotové tehly v kachliach, krbe a záhradnom grile.

Akryláty a silikónový tmel do interiéru

Najprv sa zameriame na akryláty, ktoré zatmelia všetky škáry a trhliny v miestnostiach. Tieto trhliny vznikajú najmä v priestoroch, kde proti sebe pôsobia rôzne materiály. Hlavnou výhodou je, že sa dá pretrieť maliarskou farbou. Po vymaľovanie sa nespozná, že sa tu niečo opravovalo. Trhliny sa môžu objaviť okolo parapetov, radiátorov, ale aj okolo okien. Veľmi často trhliny vznikajú pri prechode medzi sadrokartónom a klasickým murivom.

Špeciálne uplatnenie majú štukové tmely, ktoré sú typické obsahom piesku. Tento tmel teda nie je hladký a skutočne vyzerá ako štruktúra omietky.

V domácnosti sa nezaobídete ani bez silikónového tmelu. Používa sa napríklad pri lepení zrkadiel. Silikónové tmely sú vhodné tiež k zatesneniu pretekajúceho záchodu, u ktorého veľmi často dochádza k poškodeniu gumového tesnenia. Silikónové tmely majú tú výhodu, že sú elastické. Avšak nie je možné ich pretrieť farbami, avšak vyrábajú sa v transparentnom prevedení.