Situácie, počas ktorých sa v horách nezaobídete bez turistickej obuvi

Zima turistike nepraje, ale o pár týždňov nastane čas, kedy sa podmienky v horách stanú ideálnymi na treking. Možno aj vás zláka pekné počasie a kamaráti, ktorí vás do hôr vytiahnu. Pozor na to, čo si na túru obujete. Ak doma nemáte turistickú obuv, na túru radšej nechoďte. Správna obuv do hôr pomôže vo viacerých situáciách.

Únava po pár kilometroch

Nie je pravda, že na túry po rovných horských trasách vám stačia tenisky. Sami rýchlo spoznáte rozdiel medzi nosením tenisiek a obutím topánok do hôr. Turistická obuv je pohodlná aj počas dlhej túry. Tenisky vás začnú tlačiť alebo sa rýchlo unavíte. Uvedomte si, že v lese nemôžete len tak povedať, že idete späť domov. Nie je to prechádzka po meste. Preto si do hôr kúpte minimálne nízke turistické topánky.

Drobné, ale nepríjemné zranenia

Tenisky a sandále nie sú rizikom len kvôli vážnejšiemu zraneniu. Uprostred lesa dokáže byť nepríjemné i obyčajné poškriabanie. Nechránené chodidlá si veľmi nerozumejú s ostrými vetvičkami alebo kamienkami. Zastaviť krvácanie a následne sa vrátiť po svojich domov môže byť nad vaše sily. Pánska a dámska turistická obuv je vyrobená z odolných materiálov, ktoré sa len tak nepretrhnú. Pevná je tiež podošva.

Nečakané zmeny počasia

Tenisky vám nebudú stačiť ani v situácii, kedy sa zmení počasie. Tenisky prakticky ihneď navlhnú a následne sa úplne premočia. Mokré nohy a niekoľko kilometrov pred vami nie sú príjemná skúsenosť. Koledujete si minimálne o prechladnutie. Turistické topánky sú nepremokavé, za čo vďačia špeciálnej membráne. V niektorých môžete stúpnuť do potoka a ani kvapka vody neprenikne do vnútra topánky.

Bolesti pri výstupoch

Chodiť po rovnom chodníku a stúpať do kopca je rozdiel. Tenisky pri stúpaní neposkytujú žiadnu oporu. Chodidlo sa v nich šmýka, neustále musíte udržiavať rovnováhu. Pri takomto výstupe sa unavíte ešte na začiatku túry. Pri zostupe cítite každý otras, vibráciu. Turistické topánky pri vzostupe podporujú členky a pri schádzaní z kopca tlmia otrasy. Šetrite sily a svoje chodidlá, dajte šancu turistickej obuvi a už ju nikdy nebudete chcieť vymeniť za inú.

Neviete, na čo stúpate

V každom ročnom období sú lesy plné popadaného lístia. Nikdy neviete, na čo stúpate. Pod listami môžu byť vetvičky alebo voda. Pokĺznutie na kraji chodníka vedie k pádu z kopca. Alebo k vyvrtnutiu členka. Turistické topánky chránia členky a ich podošva je protišmyková. Zbytočne neriskujte a kúpte si turistickú obuv.