Jar a jeseň sú ročné obdobia kedy sa veľa motoristov rozhoduje o kúpe nových pneumatík. Preto kroky mnohých z vás povedú najbližšie dni do obchodov s náhradnými dielami na automobily. Druhou možnosťou je ich nákup na internete. Potrebná je orientácia v označení pneumatík. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo jednotlivé označenia na štítkoch pneumatík znamenajú.

Označenie pneumatík podľa noriem EU

V roku 2012 zaviedla Európska únia jednotné a povinné označenia na štítkoch pneumatík. Dodávatelia pneumatík musia uvádzať na nálepke resp. štítku umiestnenom na behúne spotrebu paliva, hlučnosť, priľnavosť pneumatík na mokrej vozovke. Od roku 2021 sa bude musieť na zimných pneumatikách uvádzať aj priľnavosť gúm na snehu a ľade. Test pneumatík preukázal, že všetky tieto parametre pomáhajú motoristom pri získavaní informácií o spotrebe a bezpečnosti jednotlivých pneumatík. Všetky testy sú realizované v reálnych podmienkach. Priľnavosť a hlučnosť vonku, valivý odpor v interiéry pomocou špeciálnej súpravy na jeho meranie. Označenie na štítkoch pomáha spotrebiteľovi s orientáciou o informáciách kvality pneumatík. Neuvádza však ďalšie dôležité parametre ako odolnosť voči aquaplaningu, stabilite alebo životnosti pneumatík a iné.

Význam znakov na štítkoch

Priľnavosť na mokrej vozovke

Priľnavosť je na štítku označená písmenami abecedy od A do G. Kategórie D a G sú prázdne, žiadna pneumatika nemôže mať tieto parametre. Priľnavosť na vozovke znamená jej brzdnú dráhu pri daždivom počasí. Brzdná dráha pneumatík s označením A je najnižšia. Najlepšie letné pneumatiky majú označenie tejto dráhy F. Rozdiel medzi jednotlivými písmenami je 3 metre, medzi písmenami A a F je až 18 metrov. Je preto veľmi dôležité si vybrať pneumatiky s čo najdlhšou brzdnou dráhou a zabezpečiť tak bezpečnosť sebe aj spolujazdcom.

Hlučnosť pneumatík

Pneumatiky môžu vydávať zvuky, ktoré sú pri riadení vozidla veľmi rušivé a odpútavajú pozornosť. Ich hlučnosť sa uvádza v decibeloch. Na štítkom je tento parameter zobrazený ako vlny resp. vyzerá ako znak signálu na mobile. Vlny majú tri stupne hlučnosti. Najtichšie pneumatiky sú označované jednou vlnkou. Pneumatiky sú vyrábané tak, aby ani najhlučnejšie neprekračovali povolené limity. Tiché pneumatiky vám však zabezpečia väčší komfort jazdy.

Valivý odpor pneumatík

Každého z vás iste zaujíma aj vplyv pneumatík na celkovú spotrebu auta. Označenie pneumatík vám umožňuje prehľad aj o tomto parametri. Kvalitné pneumatiky vám môžu ušetriť až 20 % pohonných hmôt. Nízky valivý odpor znamená nižšiu spotrebu paliva vášho vozidla. Takéto pneumatiky chránia aj životné prostredie, lebo automobil produkuje menej spalín do ovzdušia. Pozor však na to, že čím je valivý odpor nižší, tým sa znižuje aj priľnavosť pneumatiky na vozovku.