Dávate do chladničky veci bez ladu a skladu? Nerobíte dobre. Potravinám tak skracujete ich životnosť. Naučte sa, čo má kde svoje miesto a dodržujte to.

Nikdy chladničku neprepĺňajte. Vzduch v nej musí správne prúdiť a preto rozhodne nie je dobré pchať do nej veci násilím. Potraviny by sa optimálne ani nemali dotýkať stien chladničky, už vôbec nie svetla v chladničke.

V chladničke má všetko svoje miesto, aj keď je každé iné

Každá chladnička ponúka rôzne zóny, v ktorých je mierne odlišná teplota, ale taktiež vlhkosť. Práve tá najvýraznejšie ovplyvňuje potraviny uložené v chladničke. Niektoré sú citlivejšie na vysušenie, iné zas trpia tým, keď v ich okolí kondenzuje vlhkosť. Nadmerná vlhkosť v chladničke spôsobuje vznik nezdravých plesní.

Dôležité je dodržiavať, ktoré potraviny v chladničke kam patria. Zároveň by teplota v chladničke nemala byť nikdy vyššia ako 8 °C. Dolná teplota je 2 °C. Zvážte, či takto nízku teplotu skutočne potrebujete.

V našich domácnostiach sú najčastejšie používané chladničky s mrazničkou. Ak je mraznička väčšia, je obvykle v dolnej časti. Ak je menšia, tak v hornej.

Chladnička s mrazničkou nám však vždy nemusí stačiť. Riešením je chladnička bez mrazničky a samostatná mraznička. Kombinovaná chladnička s mrazničkou s iným priestorovým riešením, to je aj americká chladnička. Tieto vysoké krásavice, ponúkajú naviac aj rôzne užitočné funkcie, akými sú nápojový automat, prístup k nápojom bez otvorenia chladničky, či výrobník ľadu.

Čo kam v chladničke patrí?

Spodné zásuvky sú určené na uloženie ovocia a zeleniny. Hneď nad týmto zásobníkom, ktorý je obvykle rozčlenený na dva, je miesto pre mäso a ryby. O poschodie vyššie ukladajte mäsové výrobky, údeniny, salámy a šunky. Najvyššia polica sa hodí pre syry, mliečne výrobky, ale tiež pre hotové jedlá, omáčky či polievky, ktoré vám zostali z obeda.

Ďalší úložný priestor je vo dverách chladničky. Vysoký diel jasne naznačuje, že sem patria nápoje ­– minerálky, malinovky, ale tiež alkohol. Nad ne ukladajte kečupy, dresingy, ale tiež nápoje v plechovkách či krabicové džúsy a mlieko. Priehradka nad sa hodí pre maslo a margarín. Tá najvyššia je na vajíčka.