Sprievodca typmi roštov do postelí
Sprievodca typmi roštov do postelí

Počas výberu novej postele zrazu zistíte, že okrem postele samotnej budete potrebovať rošt a samozrejme matrac. Vybrať matrac sa dá napríklad aj dotykom alebo odskúšaním priamo v predajni. S roštmi má veľa ľudí problémy. Vlastne ani netušia, prečo je rošt dôležitý a aký vybrať k danému modelu matraca. Sprievodca typmi roštov do postelí vám dodá potrebné informácie, s ktorými bude kúpa roštu hračkou.

Veľkosť roštov do postele a špecifické rošty

Veľkosť roštu do postele musí byť rovnaká ako posteľ a matrace. Štandardná veľkosť klasického lôžka je 90 x 200 cm. Samozrejme, že pri dvojlôžku musíte rátať s kúpou dvoch roštov. Väčšina predajní s posteľami má v ponuke aj atypické rozmery roštov alebo vám ich dajú na mieru vyrobiť. Nezľaknite sa toho, že rošt je približne o 5 cm menší ako rozmer postele. Pozor na to, že ak máte nadváhu, mali by ste si kúpiť špeciálny rošt s vyššou nosnosťou. Takýto rošt má vyšší počet lamiel a zosilnenú stredovú časť i bočnice. V prípade, že majú vaše postele úložný priestor, je nutné myslieť na to, aby sa dali rošty vyklápať. Niektoré sú vyklápacie zboku a iné v prednej časti. Ďalšími špeciálnymi typmi roštov sú polohovateľné modely. Ocenia ich napríklad seniori, ale praktické sú tiež pre ľudí, ktorí v posteli radi sledujú televíziu a čítajú knihy. Polohovanie v prednej časti roštu poskytne úľavu boľavým nohám. Polohovanie je pohodlnejšie, ak rošt disponuje elektronickým ovládaním. Čo by sa stalo, keby posteľ nemala rošt alebo by ste ho nahradili drevenou latou? Matrac by bez pružnej opory len ležal na dreve, rýchlo by sa zdeformoval, usádzal by sa v ňom prach a vlhkosť.

Latkový alebo lamelový rošt?

Dostávame sa k bodu, kedy sa budete rozhodovať medzi pevným tzv. latkovým roštom alebo roštom s pohyblivými lamelami. Každý z uvedených roštov má iné vlastnosti a hodí sa k iným typom matracov.

Latkový rošt do postele

Latkové rošty do postele sú oveľa lacnejšie ako lamelové. Tieto rošty si kúpte, ak máte vysoký penový alebo pružinový matrac. Ide o matrace mäkšie, ktoré potrebujú oporu vo forme pevných latiek. Dávajte si pozor, aby jednotlivé latky roštu neboli od seba vzdialené viac ako 4 cm. V opačnom prípade príde k rýchlejšej deformácii matraca.

Lamelový rošt do postele

Lamelový rošt do postele je tým kvalitnejší, čím väčší počet lamiel obsahuje (minimálne 28 lamiel). Lamely sú pružné, a preto je tento typ roštov vhodný pod matrace, ktoré je nutné zmäkčiť. Lamelový rošt si kúpte, ak vlastníte matrac z pamäťovej peny alebo sendvičový matrac.