Viete, ako a čím môžete zmeniť farbu dreveného nábytku?
Viete, ako a čím môžete zmeniť farbu dreveného nábytku?

Nový dych vášmu nábytku dokážete dodať vďaka rôznym farbám určeným na drevené povrchy. Niektoré z nich sú z hľadiska aplikácie náročné, iné môžu byť toxické a existujú tiež farby na drevo, ktoré sa veľmi rýchlo ošúchajú. Ak chcete takýmto negatívnym skúsenostiam predísť, využite na zmenu farby dreveného nábytku kriedové farby na nábytok. O aké farby ide a ako sa s nimi pracuje?

Kriedové farby na nábytok a ich výhody

Kriedové farby sú jedinečným produktom, ktorý je vhodný nielen na natieranie drevených povrchov, ale tiež na tehlu či laminát. Kriedová farba na nábytok neobsahuje žiadne škodlivé látky, je netoxická a veľmi stabilná. Vyrobená je z čisto prírodných látok. S kriedovými farbami sa veľmi dobre pracuje. Pre ich aplikáciu nepotrebujete žiadne špeciálne zručnosti a ani pomôcky. Postačí obyčajný štetec či valček na väčšie plochy nábytku.

Najväčším bonusom kriedových farieb na nábytok je ich matný finiš, ktorý pridáva drevenému nábytku rustikálny a elegantný vzhľad. Matný povrch tiež dobre skrýva drobné nedokonalosti dreva a je zárukou dokonalého povrchu nábytku. Kriedové farby sú namiešané a vyrobené tak, aby odolávali mechanickému poškodeniu i vplyvu prostredia, zároveň drevo ochránia. Váš nábytok bude pôsobiť sviežo dlhé roky po natretí. Táto stabilita a odolnosť je daná tým, že kriedová farba zvnútra zrie približne 3 týždne po aplikácii.

Spôsob aplikácie kriedovej farby na drevo

Pred aplikáciou farby je kľúčové dôkladne očistiť nábytok od prachu a mastnoty. Opravte prípadné poškodenia dreva tmelom na drevo, aby ste získali hladký povrch. Vhodné je prebrúsenie dreva jemným brúsnym papierom. Na drsnejšom povrchu kriedová farba lepšie drží.

Pomocou štetca alebo valčeka naneste prvú vrstvu kriedovej farby. Postupujte pomaly, aby ste zabezpečili rovnomerné pokrytie. Počkajte na úplné vyschnutie, ktoré trvá približne hodinu. Druhá vrstva kriedovej farby plne zakryje všetky nedostatky a fľaky z aplikácie prvej vrstvy. Na ochranu farby a dreva od vonkajších vplyvov odporúčame aplikovať Frenchic Finishing Coat. Impregnačná vrstva pridá dodatočnú odolnosť a zabezpečí dlhodobú krásu vášho nábytku.

Je impregnácia kriedovej farby dôležitá?

Kriedové farby sú sami o sebe tak odolné, že môžete natreté drevo plne využívať už niekoľko hodín po aplikácii farby. Nemusíte sa obávať ho čistiť vodou či utierať prachovkou. Avšak impregnácia a extra ochrana dodajú nábytku väčšiu stabilitu. Sú akousi pečaťou farby. Impregnácia a voskovanie nafarbeného nábytku je veľmi dôležité hlave u plôch, ktoré sú namáhané a vystavené väčšej záťaži. Ide napríklad o kuchynské linky či jedálenské stoly. Každý drevený povrch ošetrený impregnáciou sa jednoduchšie čistí a farby zostanú dlhšie žiarivé i chránené.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter