Ako vlhkosť v stenách ničí dom zvnútra

Vlhkosť v stenách je ,,tichým zabijakom“ bezpečného a zdravého prostredia vášho obydlia. Najčastejšie steny vlhnú buď pri chýbajúcej hydroizolácii, zatekaní dažďovej či spodnej vody alebo kvôli kondenzácii pary zlou tepelnou izoláciou. Ako rozpoznať varovné signály a čo robiť, aby sa vlhkosť nestala vážnym problémom?

Skryté riziká vlhkosti

  • Tvorba plesní

Vlhkosť prináša to pravé prostredie pre vznik plesní. Okrem toho, že tieto ,,pliagy“ poškodzujú povrchy stien a nepríjemne zapáchajú, zdržovanie sa v takomto priestore nie je zo zdravotných dôvodov vhodné hlavne pre alergikov, astmatikov a deti.

  • Znehodnotenie materiálov a zhoršenie energetickej účinnosti

Vplyvom vlhkosti sa odlupujú omietky, blednú maľovky, drevené konštrukcie môžu začať hniť. Vlhkosť znižuje izolačné schopnosti materiálov, čím zvyšuje náklady na vykurovanie.

  • Nebezpečenstvo v podobe narúšania statiky

Dlhodobé pôsobenie vlhkosti vedie k oslabeniu muriva. Pri starších stavbách to môže spôsobiť praskliny v stenách alebo dokonca ohroziť celkovú stabilitu domu.

  • Neviditeľné ohrozenie elektroinštalácie

Voda a elektrina sú zlá kombinácia. Prenikanie vlhkosti do rozvodov môže spôsobiť skraty alebo znížiť bezpečnosť elektrických zariadení.

Čo všetko pomáha keď sa chceme raz a navždy zbaviť vlhkosti v dome?

  1. Sanácia muriva a odstránenie vlhkosti zo stien

Pri vzlínajúcej vlhkosti sa využíva injektáž domu, ktorá preruší kapilárne šírenie vody. Do stien sa cez otvory pod tlakom vstrekuje špeciálna hydrofóbna látka, ktorá vytvorí nepriepustnú bariéru, napr. polySAB polymérový super absorbent, ktorý  efektívne chráni stavby pred vlhkosťou a rýchlo pohlcuje prebytočnú vlhkosť zo stien a podláh. V miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou (napr. pivnice, kúpeľne) pomáha aj použitie odvlhčovačov vzduchu alebo rekuperačných systémov. Správne navrhnuté tepelné izolácie a difúzne otvorené materiály zabraňujú kondenzácii vodnej pary v stenách.

  1. Náter proti vlhkosti stien

Závisí od toho, či ide o interiér alebo exteriér, a tiež od typu vlhkosti. Na trhu existujú napr. hydrofóbne impregnačné, hydroizolačné, sanovacie nátery a omietky, interiérové antikondenzačné a protiplesňové nátery. Natrieť stenu týmito prostriedkami nám však nie vždy stačí. Dôležité je prísť na podstatu, prečo sa vodnaté fľaky po stenách vyskytnú.

  1. Hydroizolácia základov a drenáž

V prípade vlhkosti prichádzajúcej odspodu treba riešiť aj okolie domu – drenážne systémy a nové izolačné vrstvy dokážu účinne znížiť prenikanie vody.

Ak máte problém s mokrými stenami, skôr než začnete s akýmkoľvek zásahom, je potrebné presne identifikovať príčinu vlhkosti. Zavolajte si skúsených technikov zo špecializovaných firiem, ktorí správne posúdia a zmerajú stav muriva a navrhnú vhodné technológie na odbúranie a ďalšiu prevenciu vlhkosti na stenách.