Rýchlosť je dôležitou súčasťou športu. Teda, samozrejme záleží na tom, aký šport robíte, ale vo väčšine odvetví, v ktorých s niekým súperíte je rýchlosť nesmierne dôležitá, ak nie úplne rozhodujúca. Preto sa v nasledujúcom článku zameriame na to, ako byť čo najviac efektívny v tréningu a ako svoju rýchlosť posunúť na novú, samozrejme vyššiu úroveň.
Všeobecne platí tvrdenie, že rýchlosť je jednou z daností, ktoré človek buď má alebo nie. Jednoducho, že sa príliš nedá naučiť. Je to aj nie je to pravda. To, s čím sa človek rodí, je predpoklad na rýchlosť. Môžete to mať v génoch, mohol byť rýchly niekto vo vašej rodine, ale neznamená to, že budete rýchly aj vy ako človek. Samozrejme, keď máte predpoklad alebo povedzme talent, ide to jednoduchšie, ako vo všetkom všakže, ale nie je to zárukou úspechu. Rozhodne nie je bez tréningu.
Rýchli môžeme byť všetci. Akurát, niektorým z nás bude stačiť trénovať napríklad o niekoľko desiatok percent menej ako iným. Ale neklamme si, takto je to celkovo v živote, každému ide niečo iné. Ako ale docieliť, aby som bol rýchly? Možností je viac. Samozrejme, jedným z atribútov je telesná hmotnosť, ale nami vybraný futbal je dobrým príkladom toho, že aj hráči, ktorí majú 80 alebo dokonca 90 kilogramov, môžu patriť medzi najrýchlejších. Ako príklad môžeme použiť bývalého hráča Chelsea Didiera Drogbu či súčasného zakončovateľa Interu Miláno Romelua Lukakua. Ani jeden z týchto futbalistov nebol útly či ľahký, ale rozhodne v ich prípade môžeme hovoriť o rýchlosti.
Áno, aj rýchlosť je záležitosťou tréningu. Cestou k nej je beh, avšak, treba si dať pozor na to, aký druh behu zvolíte, pretože ich je, ako je známe, viacero. Ak budete behávať 10 alebo 20 kilometrov, budete síce vládať dlhodobo byť v pohybe, zvýši sa vaša kapacita pľúc a zlepší sa vám kondícia, ale nezaručí vám to, že budete rýchli a rozhodne to vašu rýchlosť nezvýši. Zvýšite výdrž.
Rýchlosť zvýšite dynamikou. Futbal je športom, kde nemusíte byť v rýchlosti nepretržite, tak ako napríklad v hokeji, ale sú momenty, v ktorých musíte preukázať dynamiku. V tomto sú ideálnym príkladom krídelníci, často nízki hráči, ktorí sú nesmierne rýchli a vedia dať gól či naň prihrať. Z krídla padá veľa gólov a keď si vo svete stávkovania pozrieme ponuky pre futbal, práve títo hráči majú o niečo nižší kurz na skórovanie ako stredoví záložníci. Z TOP krídelníkov sveta môžeme v tomto momente spomenúť napríklad Edena Hazarda z Realu Madrid, Raheema Sterlinga z Manchestru City alebo Jadona Sancha z Borussie Dortmund.
Je ich ale neúrekom. A čo sa týka praktických rád, nebudete zrejme šprintovať ako Usain Bolt na olympijskej stovke alebo nebudete unikať obrancom ako Gareth Bale v Reale Madrid, ale zvýšite svoju úroveň. Je preto ideálne do tréningového procesu vtesnať krátke šprinty, na 50 či 100 alebo 200 metrov. Odbehnúť v plnej rýchlosti, dať minútu alebo dve minúty oddych a opäť ísť do toho. Takto urobiť za deň tých 10-20 šprintov, samozrejme podľa energie, kondície a kapacity pľúc. Pravidelne opakovať a úspech sa s určitosťou dostaví. Váš čas sa následne zlepší možno aj o sekundu či dve. A to sa možno nezdá, ale je to dosť.