Dnes sa slovo optimalizácia používa v podnikateľských kruhoch takmer neustále. Niektorí o nej iba hovoria, iní sa ňou aj skutočne riadia. Ako znižujú náklady, a tak zvyšujú svoj zisk? Niektorí nakupujú lacné tonery HP, druhí zase znižujú počet zamestnancov, ďalší sa snažia stlačiť výrobné náklady a potom sú tu tí, ktorí si založia offshore spoločnosť. Čo to je a aké sú jej výhody?

 

Čo je offshore spoločnosť

Hlavnou výhodou offshore firiem je, že ťažia z toho, že ich sídlo spoločnosti je umiestnené v daňovom raji. Tieto štáty sa volajú daňové raje preto, že tu pre podnikateľov platí nulové alebo takmer nulové daňové zaťaženie, takže vďaka offshore firme môžu znížiť svoje náklady o značnú sumu. Medzi najobľúbenejšie štáty patria Seychely, Belize či Panama. Vlastne ide o štáty, ktoré majú neštandardný ekonomický systém, z ktorého vyplýva práve toto spomínané daňové zaťaženie. Ďalšou podobnou možnosťou sú onshore spoločnosti. Aký je medzi nimi rozdiel?

 

Čo je onshore spoločnosť

Hlavným rozdielom medzi offshore a onshore spoločnosťami je ten, že onshore spoločnosti sú založené v krajinách so štandardným ekonomickým systémom. Trik je v tom, že tento systém je pre podnikateľov oveľa výhodnejší ako ich domovský. Medzi obľúbené patrí založenie onshore vo Veľkej Británií, Holandsku, Luxembursku či na Cypre. Hlavný rozdiel je v tom, že daňové zaťaženie na Slovensku je povedzme 45 % zatiaľ čo na Cypre sa toto číslo pohybuje na úrovni 20 %, a tak si slovenský podnikateľ založí spoločnosť práve na Ostrove lásky.

 

Ako to funguje vo Veľkej Británii

Jednou zo zvláštností britskej legislatívy, ktorá je zaujímavá pre mnoho zahraničných podnikateľov, je možnosť, že ak vaša spoločnosť nemá ročné tržby vyššie ako 81-tisíc libier, je na vás, či sa rozhodnete takúto spoločnosť registrovať k plateniu DPH, alebo nie. A to je len jedna z mála výhod, ktoré onshore či offshore firmy ponúkajú.

Autorské právo: stylephotographs / 123RF Reklamní fotografie