Z času na čas nás napadne urobiť nevinný pokus, prostredníctvom ktorého chceme zistiť, či v nás ešte zostala ľudskosť, alebo je našim cieľom zhodnotiť iba prirodzenú reakciu človeka. Nedávno sa k nám dostalo šokujúce video, ktoré poukazovalo na obzvlášť smutný fakt. Mnohí z nás dokážu prejsť okolo človeka útočiaceho na bezbrannú ženu úplne bez povšimnutia. Atak sa uskutočnil počas bieleho dňa, okoloidúci mohol reálne zhodnotiť situácia, obzrieť si útočníka a premyslieť svoj krok. 

Video má upozorniť aj na fakt, že vedome zatvárame oči pred domácim násilím. Skúste sa teraz úprimne spýtať samých seba, čo by ste robili, keby ste sa stali svedkom niečoho podobného? Mali by ste tú odvahu pomôcť žene, ktorú napadol niekto na ulici? Väčšina by iste odpovedala, že pomoc je samozrejmosťou. Česť, svedomie a srdce to tak predsa káže. Ako ale ukázalo video, pravda je úplne o niečom inom. 

Kontroverzná nahrávka priniesla zaujímavé výsledky. Iba štyria z dvadsiatich ľudí sa pri útočníkovi zastavili a ponúkli žene svoju pomoc. V praxi to potom znamená, že šestnásti pred strašnou udalosťou, ktorá sa odohrávala priamo pred nimi, zatvárali oči. Napadnutú ženu ignorovali, alebo sa snažili čo najskôr dostať preč. 

Reakciami divákov na YouTube boli prevažne hnev a sklamanie. Zazneli tu komentáre typu: “Je to strašné a srdcervúce. Ten, kto sa neodváži zasiahnuť a pomôcť, je iba úbohý zbabelec!” Ďalší iba rezignovane konštatoval: “S ľuďmi je to dnes už naozaj veľmi zlé.” Našli sa všaki takí, ktorí hájili a ospravedlňovali správanie okoloidúcich. Podľa nich je bezpečnejšie takéto veci ignorovať a prejsť okolo bez povšimnutia. Pokiaľ reálne zhodnotíme, že nedokážeme žene pomôcť, ale práve naopak, mohlo by byť ublížené aj nám, tak to proste vzdáme. Jeden z takýchto komentárov znel: “…ja by som aj pomohol, no mnohí hrdinovia boli až príliš hlúpo zabití… mne sa ešte umierať nechce… riskovať to nie je hrdinstvo…”  Iní zase dodal: “Nemôžete obviňovať ostatných ľudí, že nechceli riskovať svoj život pre niekoho, koho vôbec nepoznajú a nič pre nich neznamená.” A práve o tom to je. Človek pre človeka v súčasnosti nič neznamená

Niektorí ľudia sú určení, aby pomáhali, iní zase nie. Je to smutné, no je to tak,” zaznelo tiež v jednom z komentárov. 

Na ktorú stranu sa prikláňate vy? Ste v šoku z toho, ako ľudia reagovali a ignorancia Vás zaráža, alebo súhlasíte s názorom, že je príliš nebezpečné miešať sa do takýchto šarvátok? 

Zdroj: closeronline.co.uk

Foto: dailyrecord.co.uk

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokMačka superhrdinka
Ďalší článokZa rok schudla 50 kíl