Pomaly prichádza jar a to pre mnohých znamená návrat do záhrady. Problém je ale ten, že po dlhej zime, kedy sa v záhrade nič nerobí, je potrebné ju dať do poriadku. Ak sa práve chystáte začať s prácami v záhrade, určite sa vám tento článok bude hodiť. Dozviete sa tie najdôležitejšie body o údržbe záhrady, aby bola na jar a v lete pekná.
Veľké upratovanie
Koniec zimy je správny čas na upratanie celej záhrady. Upratovanie sa v tomto prípade netýka iba rastlín, ale aj nástrojov. Prvé čo je dobré urobiť, je zbaviť záhradu odpadu z jesene, teda listov. Kopy listov čo po zime ostali budú nie len kaziť vizuálnu stránku vašej záhrady, ale budú aj hniť a to určite nechcete. Ak máte kompost, je to výborné miesto kam ich nahádzať, ak kompost nemáte, budete potrebovať vrecia a miesto, kam ich môžete bezpečne odniesť. A ako som už spomínal, aj nástroje by mali prejsť prehliadkou. Počas jari a leta ich budete potrebovať v čo najlepšom stave, preto sa uistite že sú na záhradkársku sezónu pripravené. V prípade že vám niečo chýba, kúpte si to čo najskôr. Na niektorých e-shopoch môžete využiť zľavy, napríklad Magnet3Pagen zľavový kód.
Posilnite pôdu
Po studenej zime je pôda vyčerpaná a môžu jej chýbať niektoré dôležité látky, ktoré rastliny budú potrebovať. Preto treba venovať pozornosť aj jej a pohnojiť ju. Ak to s pestovaním myslíte naozaj vážne, môžete vzorky poslať aj na testy, čo jej chýba. Ak ste spokojní s tým, že rastliny vám budú rásť a nepotrebujete všetko mať dokonalé, postačí bežné hnojivo na druh rastlín, ktorý sa chystáte pestovať. V prípade že máte kompost, určite využite hlinu z neho a primiešajte ju do ostatnej pôdy.
Strihanie rastlín
Každý záhradkár to pozná – aby rastliny pekne rástli, musia sa prestrihať. Presne to treba urobiť na jar so všetkými rastlinami, ktoré zimu prežili. Podrobnejšie návody na strihanie rastlín si ale budete musieť nájsť z iných zdrojov, najlepšie zo záhradkárskych kníh. Ale jedna jednoduchá rada o vždyzelených stromoch tu predsa je. Dobre skontrolujte končeky vetiev, či v zime neodmrzli. Ak ich mráz usmrtil, odstrihnite ich aby sa strom zbytočne nevysiľoval.
Pridajte mulč
Mulč je výborný vďaka svojim vlastnostiam, ktorými podporuje pôdu pod ním. Ak by to pre vás bol nový pojem, tak mulč je nasekaná napríklad kôra stromov, seno, tráva, alebo dokonca existuje aj mulčovacia fólia. Princíp je jednoduchý, stačí len nejaký bio-materiál navrstviť na pôdu. Bude zadržiavať vlhkosť, bude brániť burine v raste a aj teplota pôdy bude rovnomernejšia. Avšak nemali by ste zabudnúť, že mulč sa nemá dávať priamo okolo kmeňa stromu, alebo rastlín, lebo pod ním môžu začať hniť korene.
Rozhodne sa teda v najbližších pekných dňoch neváhajte pustiť do úprav záhrady, aby ste si ju po celý zvyšok roka mohli užívať. Ak sa chcete cítiť ešte príjemnejšie, zvážte napríklad kúpu dekorácií. Výborne na to poslúžia zľavové kódy a kupóny do rôznych obchodov.