Viacerí z nás sa počas života ocitli v situácii nečakaných finančných výdavkov. Tieto situácie nás neraz pritlačia k tomu, aby sme siahli po pôžičkách od bankových alebo nebankových spoločností. Ak sa problémy kopia, siahate tak po pôžičke znovu a znovu. Skutočné problémy však nastávajú, ak situáciu prestanete alebo vôbec nezvládate sledovať, a vy si tak zrazu uvedomíte, že ani neviete, kde všade ste si už peniaze požičali a situácia sa vám vymkla z rúk. Niekedy sa do situácie nesplácania dostanete aj vtedy, ak ste si požičali v období, kedy ste zarábali veľmi dobre a časom sa vám plat zhoršil alebo ste o prácu prišli. Finančná situácia sa tiež môže zhoršiť aj nečakaným prírastkom do rodiny. Všetky tieto a ďalšie vplyvy môžu rozpočet okresať natoľko, že na pravidelné splátky jednoducho nezostanú peniaze.
Ako si teda poradiť s touto situáciou?
Riešením je práve konsolidácia úverov alebo refinancovanie jedného úveru. Čo to však znamená?
Refinancovanie úveru znamená to, že pokiaľ je vaša mesačná splátka odrazu pre vás privysoká, môžete si úver preniesť inej spoločnosti, ktorá váš úver odkúpi a vy jej ho budete splácať pre vás výhodnejších a menších splátkach ako ste mali predtým.
Refinancovať sa oplatí vždy vtedy, ak narazíte na výhodnejšiu ponuku inej spoločnosti. V Zune vám dokonca vedia garantovať tú najvýhodnejšiu ponuku zo všetkých, garantujú sa vám 50 eurami, ktoré vám dajú, ak zdokladujte ponuku výhodnejšiu od tej ich. To znie ako výhodná výzva, nie?
Konsolidácia úveru znamená spojenie viacerých úverov a pôžičiek do jedného za účelom zníženia úrokovej sadzby a zjednodušenia splácania. Ak teda čerpáte naraz viaceré úvery rôzneho druhu, nová spoločnosť ich uhradí pôvodným veriteľom a vám vystaví jeden jediný úver. Ten následne splácate iba jemu jednou mesačnou splátkou. Jej parametre si dohodnete tak, aby ste ušetrili a odbremenili sa od uvažovania nad viacerými splátkami. Úvery vám skonsoliduje banka, ale takisto aj nebanková spoločnosť, postup sa skoro vôbec nelíši od refinancovania.
Samozrejme, obe z možnosti majú svoje pre a proti, preto je potrebné sa o týchto zmenách poradiť s vaším finančným poskytovateľom a zvážiť tak pri postupe vaše schopnosti a možnosti splácania.
FOTO: © freshidea / Dollar Photo Club