Naozaj dobré tipy pred kúpou in-line korčúľ

Točí sa vám hlava z veľkého výberu in-line korčúľ a neviete si poradiť s ich kúpou? Je pravda, že nájsť korčule, ktoré vám naozaj sadnú po stránke vzhľadu, podľa štýlu vašej jazdy a nebudú vás nikde tlačiť je ťažký oriešok. S výberom vám iste pomôžu naše tipy.

In-line korčule podľa štýlu jazdy

Na in-line korčuliach nemusíte jazdiť len po rovnom teréne. Niektoré modely sú určené na pretekanie alebo dokonca akrobatické kúsky. Kolieskové korčule sa delia na rekreačné, ktoré si asi zaobstará väčšina z vás. Ich konštrukcia je veľmi ľahká a ovládanie zvládne aj začiatočník. Rekreačné alebo fitness korčule využijete na relaxačnú jazdu po cyklotrasách či chodníkoch. Ak sa chystáte v in-line korčuľovaní pretekať, kúpte si profi korčule. Umožňujú naozaj rýchlu jazdu vďaka ľahkej konštrukcii a piatim kolieskam. Freestyle korčule a agresívne in-line si užijete pri jazde v meste a rôznych akrobatických skokoch. Sú pevnejšie a kolieska majú vo vnútri rámu.

In-line korčule podľa koliesok a ložiska

Samozrejme, že nielen rám korčúľ ovplyvní váš pocit z jazdy. Kolieska sú určujúcim elementom, ktorý vám zabezpečí dostatočnú stabilitu. Väčšie kolieska umožňujú pohodlnú jazdu aj na menej rovnom povrchu. Podobne sú na tom korčule s mäkšími kolieskami, ktoré sa dobre ovládajú a držia lepšie v zákrutách. Ak však nie ste veľmi zdatní v jazdení, kúpte si radšej inline korčule s menšími kolieskami. Pri takýchto korčuliach síce musíte dbať na kvalitu povrchu cesty, ale budete sa na nich cítiť stabilnejšie. Na vonkajšie použitie je vždy lepšie voliť korčule s mäkšími kolieskami. Komfort jazdy značne ovplyvní taktiež ložisko. Vyhýbajte sa ložiskám vyrobeným z uhlíkovej ocele. Kvalita ložísk je označovaná ako ABEC a čím vyššie číslo má, tým sú ložiská kvalitnejšie.

In-line korčule podľa topánky a dĺžky rámu

V topánke in-line korčúľ sa musíte cítiť naozaj dobre, nesmie vás tlačiť a zároveň musí poskytovať dostatočnú oporu proti vyvrtnutiu nohy. Nikdy si nekupujte korčule presne podľa veľkosti vašej topánky. Lepšie je zvoliť o pol čísla väčšie. Väčšina korčúľ má rám vyrobený z plastu. Ak ste ťažší a radi jazdíte rýchlejšie, kúpte si radšej korčule vyrobené z hliníka. Dĺžka rámu resp. nožov ovplyvňuje ovládateľnosť korčúľ. V prípade, že ich potrebujete len na jazdenie, stačí vám model s dlhšími nožmi. Pre akrobatov a ľudí, ktorí radi predvádzajú napríklad jazdu dozadu, sú lepšie korčule s kratším rámom. Nikdy nezabúdajte ani na ochranné prvky – minimum sú chrániče lakťov, kolien a zápästí. Kúpiť sa dajú aj chrániče na kostrče a ochranné prilby. Pre lepší prehľad o modeloch korčúľ a príslušenstva k nim kliknite na stránky e-shopu inSPORTline. Internetový obchod InSPORTline je jednotkou na trhu so športovými potrebami a doplnkami.