Rok 2016 – podľa výrobcov zmení spôsob, akým sa svet pozerá na autá. Bentley SUV vystupuje z radov svojou kontroverznou odlišnosťou a jedinečnosťou. Najlepšie ho vystihujú superlatívy ako najluxusnejší a najvýkonnejší SUV na svete. Konceptom tohto nadštandardného modelu bol EXP 9FŠéfovia firiem ale prezradili, že kým sa dostali ku konečnému vzhľadu tohto auta, previedli veľa zmien, až sa z pripravovaného modelu stalo niečo úplne iné, čo však verejnosť ohodnotila veľmi pozitívne. Nakoniec, výrobcom záležalo predovšetkým na názore verejnosti, vďaka ktorému Bentley SUV zmenilo svoj dizajn úplne a stalo sa žiadaným automobilom. Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Bentley Wolfgang Schreiber hovorí: „Počúvali sme veľa. A reagovali sme na reakcie. Vonkajší dizajn prvého modelu neočaril dostatočné množstvo ľudí. Tak sme zmenili štýl vozidla úplne.

Oproti prvému návrhu EXP 9F má SUV zmenenú aj prednú a zadnú časť, boky a zmenami prešla aj strecha auta. Reflektory bude mať podobné ako Continental GT. Podľa Schreibera spoločnosť verí, že dokážu vytvoriť niečo naozaj nové, nový segment a tento model je podľa neho taký výnimočný, že aj bez znaku Bentley a zo vzdialenosti 100 metrov spoznáte, že práve toto je Bentley SUV.
Potvrdil aj, že pravdepodobne dostane hybridný pohon plug-in a stane sa konkurenciou pre Land Rover, čo môže dráždiť jej zamestnancov. Podľa Kevina Rose, marketingového šéfa Bentley, je to práve  tento automobil, ktorý prekonáva všetky hranice. „Keď sme spustili Continental, nemal žiadnu priamu konkurenciu. A je naozaj ťažké konkurovať mu. No teraz…

Čisté a luxusné SUV by malo nájsť svoju vlastnú pozíciu na trhu. Už začiatočný a kontroverzný návrh EXP 9F vôbec neodradil potenciálnych kupcov. 2.000 ľudí, ktorí ešte ani netušili o konečnom výsledku, už vtedy tvrdilo: „Tento Bentley chcem mať.“ A výrobca Bentley sa naozaj nemá čoho obávať –  spoločnosť oslavujúca už 95 rokov predáva viac vozidiel s obstarávacou cenou nad 150 tisíc € (čo je v prepočte 124 tisíc libier) než ktorýkoľvek iný výrobca na svete. To zďaleka nie je všetko. So svojím novým SUV plánuje zvýšiť predaj do roku 2018 na 15.000 kusov ročne a prijať ďalších 400 pracovníkov v Crewe. Nasledujúce roky chce investovať 800 miliónov libier na vývoj nových modelov. SUV začne aj s existujúcimi V8 a W12 motormi a v roku 2017 sa majú objaviť aj elektrické hybridové verzie. Vďaka tejto exkluzívnej značke luxusu, výkonu, kvality a remeselného spracovania sa vytvárajú nové pracovné miesta a posilňuje ekonomika. Firma Bentley exportuje viac ako 80% všetkých vozidiel vo Veľkej Británii.
Hotový automobil uvidíme v celej svojej kráse už o dva roky.

Zdroj: topgear.com, bentleymotors.com

Foto: carraraplace.com