Sen Richarda Bransona o komerčných kozmických letov je zas o krok bližšie  k realite po tom, čo Virgin Galactic podpísala zmluvu s americkým leteckým úradom. Dohoda s Federal Aviation Administration stanovuje vesmírne misie z kozmodromu americkej základne v americkom štáte Nové Mexiko v spolupráci s bežným systémom riadenia letovej prevádzky.

Komerčné lety majú začať do konca tohto roka. Na tento magický štart sa už prihlásilo viac ako 600 ľudí, pričom cena jedného výletu na SpaceShipTwo je až 250.000 dolárov.

Sme vďační Federal Aviation Administration a Novému Mexiku za ich partnerstvo pri dosiahnutí tohto míľnika. Náš tím sa usilovne snaží začať rutinné a cenovo dostupné kozmické štarty zo Spaceport Amerika a táto zmluva nám prináša ďalší krok k tomuto, aby sme boli bližšie k cieľu,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Virgin Galactic George Whitesides.

Počas akcie v Kalifornii prezentoval Elon Musk, generálny riaditeľ a hlavný dizajnérom SpaceX, “ďalšiu generáciu” rakety Dragon V2.

Pripomeňme si niečo málo o excentrickom britskom miliardárovi. Čo ho neustále ženie k takýmto podnikateľským aktivitám? Celým menom  sa volá Richard Charles Nicholas Branson a narodil sa 19.júla 1950 vo Veľkej Británii. Hoci dosahoval podpriemerné akademické výsledky a dokonca mu diagnostikovali dyslexiu, je dnes majiteľom viac ako 400 spoločností a získal titul Sir. Podľa magazínu Forbes v súčasnosti patrí v rebríčku bohatých  k najbohatším ľuďom planéty. Už od detstva bol vychovávaný k nezávislosti, čo u neho podporilo veľké rozhodnutie ísť si v živote vlastnou cestou. Jeho podnikateľské aktivity  začali už v teenagerskych rokoch, kedy založil študentský časopis, ktorý sa volal Student. Rýchlo si ním získal popularitu a už onedlho vychádzal v náklade viac ako 50.000 výtlačkov. Snáď už tu sa utvrdil v tom, že dokáže všetko, čo si zaumieni. Neskôr založil hudobné vydavateľstvo Virgin Records, vlastné letecké aerolínie Virgin Atlantic Airways a taktiež vytvoril nápoje značky Virgin Cola a Virgin Vodka. Známa je aj jeho firma Virgin Mobile. Tento  Brit nie je len úspešný podnikateľ, ale aj  filantrop, ekológ spisovateľ, ktorý má na svojom konte dve knihy / Biznis v plnej nahote a Dočerta s tým, ideme na to/. Tie sa už stali bestsellermi. V nich hovorí o svojich podnikateľských aktivitách, úspechoch aj neúspechoch a radí, ako sa vyhnúť chybám. Snáď jeho nezávislosť, excentricita a povaha spôsobila, že sa rád vrhá a investuje do bláznivého či rizikového podnikania. A možno aj vďaka tomu otvoril tento nenútený podnikateľ (ako prvý na svete) komerčný kozmodróm v Novom Mexiku (na púšti), ktorý slúži dnes aj ako domov pre jeho spoločnosť Virgin Galactic. Je tiež pravdepodobné, že ho na túto myšlienku priviedlo lietanie, keď absolvoval cestu vo svojich teplovzdušných balónoch. Každopádne, štart komerčných letov práve začína. My smieme Bransonovi len popriať viac takýchto nápadov a podnikateľských aktivít, ale aj ticho závidieť. 

Zdroj: pursuitist.com, podnikajte.sk

Foto: pursuitist.com, phaseonebusinessregistration.wordpress.com